Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 13 lipca. Imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty
11/07/2022 - 14:15

Zaraza znowu w natarciu. Czy czeka nas powrót epidemicznych obostrzeń?

Koronawirus znowu w natarciu. Według danych ministerstwa zdrowia, w ostatnim tygodniu niemal codziennie notowano ponad tysiąc zakażeń. Jak jest w naszym regionie? Czy zaraza może nam zepsuć wakacje? Czy na powrót wrócą epidemiczne obostrzenie?

Koronawirus nie pozwala nam o sobie zapomnieć. Zaraza już przypuściła atak w Europie Zachodniej,  gdzie dziennie notuje się po kilkadziesiąt tysięcy nowych przypadków.

Jak jest Polsce? W ostatnim tygodniu niemal codziennie notowano wzrost zakażeń. Jak informuje resort zdrowia takiej sytuacji nie było od tygodni.

Czytaj też Sądecki ZUS zmienia godziny urzędowania. Inspektorzy będą pracować krócej

Dla porównania tydzień temu, 4 lipca, resort zdrowia informował o 119 zakażeniach koronawirusem w całym kraju.  Dzisiaj, 11 lipca, mamy 227 potwierdzonych przypadków.  194 zachorowania to nowe infekcje, a 33 ponowne. Nikt nie zmarł na COVID-19. Minionej doby wykonano 2047 testów.

Najwięcej nowych przypadków koronawirusa stwierdzono w województwach: mazowieckim (52), śląskim (29), małopolskim (25) oraz dolnośląskim (19). 

Jak sytuacja wygląda w poszczególnych  powiatach naszego regionu? Z ministerialnych danych wynika, że w ciągu ostatniej doby nie odnotowano zakażeń w Nowym Sączu i powiecie nowosądeckim.

Minister zdrowia Adam Niedzielski informował w piątek, że na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni w Polsce widać "mniej więcej 60-procentowe wzrosty zakażeń koronawirusem".

Czy zaraza  może nam zepsuć wakacje?  Specjaliści prognozują, że kolejnej fali można się spodziewać jesienią i dlatego apelują o to, żeby szczepić się drugą dawką przypominającą, jeżeli pojawi się taka możliwość.

Wirusolog prof. Włodzimierz Gut mówił na antenie  Polskiego Radia, że należy dostosowywać zachowania do sytuacji epidemicznej. - W całej Europie liczba zgonów jest w granicach   jeden na tysiąc, czasem kilka w niektórych momentach czyli poniżej tego, co obserwowano, ale liczba zakażeń jest dość wysoka.

Zdaniem profesora  Roberta Flisiaka, prezesa Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych wzrost liczby zachorowań nastąpi nie wcześniej niż pod koniec września. - Nie ma sygnałów, żeby to był inny wariant niż Omikron, a jeżeli to będzie on, to wówczas należy spodziewać się wzrostu zakażeń o stosunkowo łagodnym przebiegu – wskazywał lekarz  na lamach serwisu medonet.pl.

Czytaj też I znowu przyszła tam śmierć. To jakaś potworna, czarna seria na sądeckiej wsi

Epidemiolodzy podkreślają, że na razie mamy populacyjną odporność. Będzie ona jednak pomału wygasać, a jesienią odsetek osób uodpornionych w wyniku szczepienia lub przechorowania wiosną na pewno spadnie.

Czy  na  powrót grożą nam epidemiczne obostrzenia?   - Roboczo przyjęliśmy, że poniżej 5 tys. hospitalizacji w skali kraju, nie będą podejmowane żadne kroki restrykcyjne – zapowiedział szef resortu zdrowia Adama Niedzielski. ([email protected])  Dziękujemy za przesłanie błędu