Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 24 maja. Imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny
21/04/2024 - 08:55

Zbyt sucha skóra - co robić, jak ją nawilżyć, jak zadbać o skórę suchą

Skóra nie tylko jest czymś, co reprezentuje nas każdego dnia, ale również często odzwierciedla stan naszego zdrowia i codziennych nawyków. Zbyt sucha skóra może być nie tylko estetycznym problemem, ale także źródłem dyskomfortu i nawet bólu. Co gorsza, sucha skóra szybciej się starzeje, a oznaki upływu czasu są na niej bardziej widoczne. Jak sobie poradzić z tym problemem i przeciwdziałać suchości skóry?

1. Nawilżanie

Nawilżanie jest kluczowe dla utrzymania zdrowej skóry. Stosowanie nawilżających kremów i balsamów może pomóc zatrzymać wilgoć w skórze, zapobiegając jej wysychaniu. Wybieraj produkty zawierające składniki takie jak kwas hialuronowy, gliceryna, aloes czy oleje roślinne (np. arganowy), które są znane z ich właściwości nawilżających.

2. Unikaj gorącej wody

Mimo że gorąca kąpiel może być kusząca, szczególnie w chłodne dni, to gorąca woda może pogorszyć problem suchej skóry. Zbyt gorąca woda może usunąć naturalne oleje z naszej skóry, prowadząc do jej wysuszenia. Zalecane jest korzystanie z ciepłej lub łagodnie letniej wody podczas kąpieli. Istotne jest również, by ograniczyć czas spędzany w wannie czy pod prysznicem do maksymalnie 15 minut - paradoksalnie zbyt długi kontakt z wodą powoduje wysychanie skóry. 

3. Używaj delikatnych środków myjących

Popularne i uniwersalne mydła i żele pod prysznic mogą wysuszać skórę. Wybieraj produkty o łagodnej formule, które nie zawierają silnych detergentów ani substancji drażniących. Zwłaszcza jeżeli chodzi o pielęgnację twarzy - używaj tu wyłącznie żeli lub pianek specjalnie dobranych do potrzeb Twojej skóry. 

4. Picie wody

Nawilżenie skóry zależy nie tylko od czynników zewnętrznych, ale i wewnętrznych. Bardzo istotne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Pamiętaj o regularnym spożywaniu odpowiedniej ilości wody przez cały dzień. Średnio dobrze jest wypijać 2 litry wody. Ważne by nie były to słodzone napoje. W swojej diecie warto ograniczyć też fast foody i słodycze - mają one bowiem wpływ nie tylko na masę naszego ciała, ale stan skóry. 

5. Zastosuj nawilżające maseczki lub okłady

Jeśli masz problem z bardzo suchą skórą, warto rozważyć regularne stosowanie nawilżających maseczek lub okładów. Takie zabiegi mogą dostarczyć intensywnego nawilżenia i złagodzić podrażnienia. Poniżej znajdziesz zalecenia, dotyczące pielęgnacji suchej skóry, prosto z Salonu Kanon Piękna w Nowym Sączu, od kosmetolog Eweliny Rosłońskiej

  • Cerę suchą należy traktować bardzo delikatnie. Najważniejsze jest oczyszczanie i nawilżanie. Oczyszczamy żelem lub pianką, która ma pH podobne do skóry i nie uszkadza jej bariery hydrolipidowej.
  • Należy używać tylko rąk do mycia twarzy.
  • Niepotrzebne są żadne rękawiczki i szczoteczki do twarzy, a wręcz negatywnie wpływają na skórę.
  • Nie należy także nadmiernie używać kosmetyków podrażniających.
  • Aby sprawdzić, czy właściwie pielęgnujemy skórę, możemy przeprowadzić w domu krótki test. Należy umyć twarz żelem lub pianką i odczekać około 10 minut. Jeżeli od razu czujemy ściągnięcie skóry,  to znaczy, że albo używamy nieodpowiednich kosmetyków, albo za mało stosujemy kosmetyków regeneracyjnych w pielęgnacji.
Dziękujemy za przesłanie błędu