Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
29/11/2022 - 20:05

Zimne stopy i dłonie niezależnie od temperatury? Sprawdź, co może być przyczyną

Marznięcie dłoni oraz stóp to częsta przypadłość. Na ogół samoistnie występuje wraz z nastaniem jesieni i zimy, co uchodzi za naturalną reakcję ze strony organizmu. Odczucie zimna w kończynach bywa związane ze stresem, jednak zdarza się, że u jego podstaw leżą zagrażające życiu schorzenia. Kiedy zimne kończyny powinny wzbudzić nasz niepokój? Jak w naturalny sposób poprawić krążenie i rozgrzać kończyny?

Chyba nie ma osoby, która nigdy w życiu nie doświadczyłaby nieprzyjemnego uczucia zimnych dłoni oraz stóp. Ta dolegliwość dotyczy zwłaszcza kobiet – najczęściej daje o sobie znać jesienią, zimą i wczesną wiosną. Niska temperatura może przyczynić się do wychłodzenia kończyn, jednak nie jest jedynym powodem uczucia zimna w tych częściach ciała. Gdy organizm odczuwa chłód, koncentruje się szczególnie na ogrzewaniu najważniejszych narządów wewnętrznych, takich jak serce, płuca, mózg czy nerki. Wówczas dochodzi do tzw. centralizacji krążenia – zwiększa się przepływ krwi w głowie, klatce piersiowej i jamie brzusznej, a zmniejsza się w kończynach. To zupełnie normalna reakcja ciała, dlatego nie należy się tym niepokoić.

Jeżeli jednak zimne stopy i dłonie dokuczają Ci cały rok, warto przyjrzeć się swojemu stylowi życia i zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu. Podłożem tej dolegliwości mogą być czynniki zewnętrzne, łatwe do wyeliminowania lub wewnętrzne, takie jak słabe krążenie krwi, czy choroby z nim związane.

Zimne dłonie i stopy – o czym mogą świadczyć?

Jeśli ciągle dokuczają nam lodowate ręce, najczęściej podejrzewamy u siebie dolegliwości związane z układem sercowo-naczyniowym i krążeniem krwi. Słabe krążenie krwi powoduje spadek przepływu krwi przez naczynia włosowate. Idzie za tym słabsze dotlenienie i ucieplenie tkanek. Palce stają się zimne, bledną, a nawet sinieją. Zaburzenia krążenia sprzyjają więc niedotlenieniu odległych części ciała i powodują, że jest nam ogólnie zimno.

Choroby, o których mogą świadczyć zimne ręce i/lub stopy, to między innymi:

  • niskie ciśnienie krwi;
  • niedokrwistość (anemia);
  • miażdżyca (gdy blaszka miażdżycowa zwęża światło małych tętniczek);
  • niektóre wady serca.

Zimne dłonie i stopy mogą dokuczać nam także w przebiegu takich schorzeń, jak:

  • zaburzenia czynności tarczycy (zwłaszcza niedoczynność tarczycy);
  • cukrzyca;
  • objaw Raynauda;
  • niektóre choroby autoimmunologiczne (np. toczeń, choroby zapalne naczyń krwionośnych, choroby tkanki łącznej, niektóre nowotwory);
  • niedobór niektórych witamin.

Zwykle jednak zimne dłonie i stopy nie są oznaką tak dramatycznych dolegliwości. Często stanowią po prostu tak zwaną „naszą urodę”. Nierzadko są wynikiem niewłaściwej diety i ogólnie nieprawidłowego stylu życia (życie w permanentnym stresie, palenie papierosów, nadmierne picie wysokoprocentowych alkoholi, brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia itd.).

Dla wielu jednak syndrom ten bywa uciążliwy. Warto zatem wiedzieć, że można sobie z nim poradzić za pomocą terapii naturalnych. Bez konieczności stosowania żadnych leków ani specjalistycznych badań. Zobaczmy, jak podchodzi do tego medycyna chińska.

Jak zapobiec marznięciu stóp i dłoni?

Pamiętaj o właściwej profilaktyce, która pomoże ci uchronić się przed ciągłym uczuciem zimna w kończynach. Zadbaj o odpowiedni ubiór dostosowany do aktualnych warunków atmosferycznych. Szczególną uwagę zwróć na rękawiczki, skarpety oraz buty. Wybieraj produkty, które wykonane są z materiałów zapewniających komfort termiczny.

Aby uchronić się przed marznięciem kończyn, wprowadź do swojej codziennej diety posiłki skomponowane z warzyw i owoców. Nie zaniedbuj także właściwego nawodnienia organizmu. Kwestia ta jest bardzo istotna o każdej porze roku - nie tylko w upalny dzień. 

Jeśli palisz papierosy, to nawracające uczucie zimna w stopach i dłoniach powinno skłonić cię do jak najszybszego zerwania z tym szkodliwym nałogiem. Pamiętaj, że palacze znajdują się w podwyższonej grupie ryzyka zachorowalności na wiele chorób, w tym schorzeń związanych z układem krążenia. Nie tylko nikotyna pogarsza stan układu krążenia, lecz także nadmierne spożywanie alkoholu. Chcesz uniknąć marznięcia stóp i dłoni? Nie sięgaj po używki!

Włącz też do swojego codziennego rozkładu zajęć aktywność fizyczną. Nie musisz od razu inwestować w karnet na siłownię. Ćwiczenia wspomagające pracę układu krążenia możesz wykonywać z powodzeniem we własnym domu. Jeśli trafi ci się wolne popołudnie, to zamiast wylegiwać się na kanapie, wybierz się na spacer. Nie tylko się rozruszasz, lecz także dotlenisz swój organizm.

Sprawdzony sposób na zimne stopy i dłonie to także rozgrzewająca herbata z sokiem malinowym oraz ciepły termofor. Jest to jednak rozwiązanie doraźne – chwilowo się rozgrzejesz. Jednak jeśli problem z uczuciem zimna w stopach i dłoniach będzie powracał, to zapisz się na wizytę u lekarza.

Kiedy iść do lekarza?

Zdarza się, że zimne dłonie i stopy to sygnał poważniejszej choroby. Najczęściej wskazują na choroby układu krążenia, towarzyszą też miażdżycy, zakrzepowo-zarostowemu zapaleniu naczyń, niedociśnieniu, a także niedoborom niektórych składników odżywczych, np. żelaza.

Powody do niepokoju pojawiają się przede wszystkim, kiedy marznięciu dłoni i stóp towarzyszą dodatkowe objawy, takie jak wysypka, opuchlizna kończyn, pojawianie się na nich trudnych do wygojenia ran, zasinienie dłoni, a także ich blednięcie, które długo się utrzymuje. Dodatkowe dolegliwości, takie jak gorączka, szybkie chudnięcie lub tycie, ból stawów oraz długotrwałe uczucie wyczerpania również warto skonsultować z lekarzem.

Zobacz też: Hashimoto: co to za choroba i co ją powoduje? Objawy, przyczyny, leczenie

Leczenie farmakologiczne zimnych stóp i dłoni

Domowe sposoby na poprawę krążenia w kończynach nie zawsze okazują się skuteczne, zwłaszcza jeśli za te objawy odpowiedzialne są poważne schorzenia. W takiej sytuacji należy jak najszybciej udać się na konsultację lekarską. Niezbędne może okazać się wdrożenie leczenia farmakologicznego. Pamiętaj, aby wszelkie leki, w tym preparaty na mięśnie, stawy i kości, stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty.

[email protected],  fot. freepik.







Dziękujemy za przesłanie błędu