Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 14 czerwca. Imieniny: Bazylego, Elizy, Justyny
01/08/2022 - 11:45

Nauka opłaciła się nie tylko uczniom. Na dobrych wynikach korzystają też gminy

Co mają wyniki egzaminu ósmoklasisty do aktywności sądeckich samorządów? Osiągnięciom uczniów przyjrzeli się badacze z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej podczas tworzenia Rankingu Oceny Aktywności Gmin za 2021 rok.

Zobacz również: W tych sądeckich gminach chce mieszkać coraz więcej osób. Gdzie jest najlepiej?

- Egzamin ósmoklasisty obejmuje wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego w odniesieniu do wybranych przedmiotów nauczanych w klasach I - VIII. Wyniki tego egzaminu są podstawą dokonywania wyboru programu nauczania oraz metod pracy nauczycieli – opisują badacze Instytutu Ekonomicznego PWSZ w Nowym Sączu.

Wyniki egzaminu ósmoklasisty wskazują na jakim poziomie kształtuje się jakość kształcenia w konkretnych placówkach. To pozwala oszacować szanse młodzieży na dalszy rozwój edukacyjny czy zawodowy. Wyniki uczniów wiele mówią także o funkcjonowaniu sądeckich szkół.

Czytaj również: Jak poszedł ósmoklasistom majowy egzamin? CKE podsumowała wyniki, wszystko jasne

- Dzięki wprowadzeniu jednolitych egzaminów dla ósmoklasistów oraz sposobu prezentacji wyników przez okręgowe komisje egzaminacyjne, możliwe jest porównanie wyników osiąganych przez uczniów w poszczególnych szkołach, a także według ich miejsca zamieszkania – wyjaśniają eksperci.

W Rankingu Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego za rok 2021 zestawiono wyniki sądeckich uczniów według miejsca zamieszkania. Wskaźnik ten można znaleźć w module czwartym „Efekty polityki społecznej”.

W poprzednim roku to uczniowie z Rytra poradzili sobie najlepiej. Gmina zdobyła 63,39 punktów. Tym samym samorząd pokonał miasto na prawach powiatu. Nowy Sącz uplasował się na drugim miejscu, ale inne wyniki w tej kategorii pozwoliły miastu wygrać pierwsze miejsce w „Efektach polityki społecznej”.

2021 rok był również dobrym czasem dla uczniów z Limanowej. Miasto zajęło trzecie miejsce. Niewiele mniej punktów zdobyła limanowska gmina. W pierwszej dziesiątce najlepszych wyników egzaminu ósmoklasisty znalazł się również Stary Sącz, Gorlice (miasto i gmina), Dobra, Krynica-Zdrój czy Mszana Dolna (gmina).

Tegoroczne wyniki ósmoklasistów, którzy w czerwcu zakończyli swoją przygodę ze szkołą podstawową, będą miały wpływ na wyniki kolejnego Rankingu Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego. KLIKNIJ TUTAJ, aby dowiedzieć się więcej o Rankingu Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego za rok 2021. ([email protected], fot. DS)Dziękujemy za przesłanie błędu