Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 10 grudnia. Imieniny: Danieli, Bohdana, Julii
18/06/2023 - 12:45

Ryszard Terlecki o Sądecczyźnie: to tutaj powstaje najwięcej inicjatyw społecznych

Marszałek Ryszard Terlecki był gościem specjalnym gali rankingu Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego. Podczas rozmowy z Zygmuntem Berdychowskim mówił m.in. o wsparciu władz lokalnych w akcję przyjmowania uchodźców czy zaangażowaniu społecznym mieszkańców Sądecczyzny.

Już po raz piętnasty odbyła się gala rankingu Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego. Dowiedzieliśmy się podczas niej, które samorządy najlepiej poradziły sobie w 2022 roku. Wszystko działo się w Powiatowym Centrum Sportu w Marcinkowicach. 

Na gali nie brakowało gości specjalnych. Jednym z nich był wicemarszałek sejmu - Ryszard Terlecki. Podczas rozmowy z Zygmuntem Berdychowskim poruszony został m.in. temat przyjmowania uchodźców.

- W 2022 roku przyjęliśmy prawie 2 miliony uchodźców w krótkim okresie czasu. Czy ten sukces byłby możliwy, gdyby nie tak duże zaangażowanie samorządów? - pytał Zygmunt Berdychowski.

- Rola samorządów była decydująca. Pomoc dla uchodźców zaczęła się spontanicznie. Samorządy organizowały przedsięwzięcie, które samo się rozkręcało. Ich zasługa w tym, aby to opanować jest ogromna. Pamiętajmy, że to właśnie mieszkańcy z południa przyjęli na samym początku wielu uchodźców. 

Marszałek nie miał wątpliwości, że gdyby nie autorytet lokalnych władz, zaangażowania mieszkańców byłoby w tym czasie znacznie mniej. 

- Sądecczyzna zawsze była regionem, którego mieszkańcy przodowali w inicjatywach obywatelskich, społecznych. Tutaj zawsze było ich najwięcej. Oprócz tego w każdej gminie działa OSP, mamy też Koła Gospodyń Wiejskich. To wszystko składa się na obraz niezwykle aktywnego regionu. W Nowym Sączu mamy także chyba najwięcej w Polsce milionerów. To oni zbudowali potężne firmy - dodawał marszałek Terlecki.

- Czy możemy obecną sytuację samorządów porównywać z tą z lat 90 czy nawet wcześniejszych, w tym również z II Rzeczpospolitą? - dopytywał Zygmunt Berdychowski.

- Możemy porównywać, ale pamiętajmy, że istnieje również coś takiego, jak rozwój. Polska się bogaci, więc samorządy dostają obecnie fundusze, których wcześniej nie było. II RP była krajem na dorobku, który niepodległość odzyskał po długim okresie. Potem przyszła wojna i komunizm ze wszystkimi jego nieszczęściami. Doczekaliśmy czasów, kiedy wreszcie duże środki możemy kierować na rozwój lokalnych społeczności - odpowiadał Ryszard Terlecki.

Przypomnijmy, że ranking Oceny Aktywności Gmin bada kondycję 39 jednostek z powiatu nowosądeckiego (wraz z miastem Nowy Sącz), limanowskiego i gorlickiego. Tę mozolną pracę wykonuje zespół badaczy dr. Marka Reichela z Wydziału Nauk Ekonomicznych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, kierowanego przez prof. dr. hab. Tadeusza Kudłacza. Na ranking składa się pięć kategorii oraz uogólniona ocena końcowa, która jest sumą wszystkich wyników z poprzednich modułów. To właśnie na jej podstawie poznajemy samorządy, które poradziły sobie najlepiej. ([email protected], fot.: Iga Michalec)

Profesor Ryszard Terlecki w Marcinkowicach
Zdjęcie z wicemarszałkiem Sejmu, prof. Ryszard Terleckim? Proszę bardzo! Profesor Terlecki budził powszechną sympatię podczas Bitwy Regionów, jaka odbyła się w niedzielę 18 czerwca w Marcinkowicach.


Dziękujemy za przesłanie błędu