Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 22 stycznia. Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego
03/10/2020 - 08:00

Wypadek albo kolizja. Jak prawidłowo zareagować? [FILM]

Opady deszczu, mgła i szybko zapadający zmrok sprawiają, że na drogach panują trudne warunki i częściej niż zwykle dochodzi do wypadków i kolizji. Nawet chwila brawury może skończyć się tragicznie.

W ostatnich dniach na Sądecczyźnie padał deszcz, a miejscami pojawiła się mgła. Niestety taka aura nie sprzyja bezpieczeństwu na drogach. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Doszło do kilku wypadków i kilkudziesięciu kolizji. Na mokrej i śliskiej nawierzchni znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdu i nietrudno o nieszczęście.

- Wypadek drogowy to traumatyczne przeżycie dla uczestnika, jak również świadka zdarzenia. Ważne jest, aby w takiej sytuacji zachować zimną krew. Konieczne jest podjęcie działań mających na celu udzielenie pomocy ofiarom, jak również prawidłowe zabezpieczenie miejsca zdarzenia i wezwanie odpowiednich służb ratunkowych – wyjaśnia podkom. Iwona Grzebyk-Dulak z sądeckiej policji.

Zobacz też Tragiczny wypadek na pasach w Nowym Sączu. Policja szuka świadków

Choć każdy człowiek ma obowiązek prawny udzielenia pierwszej pomocy osobom, znajdującym się w bezpośrednim niebezpieczeństwie utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, to nie wszyscy wiedzą, jak zachować się w przypadku kolizji (gdy nie ma osób rannych) albo wypadku (gdy są osoby ranne lub zabite).

Policjanci nagrali film, który może być pomocny dla osób, które nie wiedzą, jak zachować się w takich sytuacjach.

- Zachęcamy do obejrzenia filmu instruktażowego na ten temat zrealizowanego przez prudnickich funkcjonariuszy - zachęcają policjanci. (r.gajewski@sadeczanin.info Film policja.pl)Dziękujemy za przesłanie błędu