Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 5 grudnia. Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny
26/09/2021 - 10:20

13-latek podciął mężczyźnie gardło. Chłopiec trafił do schroniska dla nieletnich

Wciąż nie są znane motywy, którymi kierował się 13-letni chłopiec z Nowego Sącza, dopuszczając się tak strasznego czynu. Decyzją sądu, nastolatek najbliższe trzy miesiące spędzi w schronisku dla nieletnich. To jednak nie kończy postępowania.

Wracamy na łamach „Sądeczanina” do dramatu, który 25 kwietnia wydarzył się w jednym z budynków mieszkalnych przy ulicy Nawojowskiej w Nowym Sączu. Tak jak już wiele razy informowaliśmy, w tym feralnym dniu 13-letni chłopiec podciął gardło 47-letniemu mężczyźnie. Od tego dramatu minęło już pięć miesięcy, ale śledczy wciąż nie ujawniają motywów, którymi kierował się nastolatek. Tłumaczą się tym, że ze względu na dobro nieletniego, nie mogą udzielać wszystkich informacji.

Poszkodowany mężczyzna miał szczęście, że szybko otrzymał fachową pomocą. Z obrażeniami szyi został zabrany przez załogę pogotowia ratunkowego do sądeckiego szpitala. Lekarzom udało się uratować jego życie.

- Postanowieniem z 20 września zarządzono umieszczenie nieletniego w schronisku dla nieletnich na trzy miesiące. To postanowienie jest nieprawomocne. To jednak nie kończy postępowania – powiedział naszej redakcji sędzia Bogdan Kijak, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Nowym Sączu.

Co może grozić 13-latkowi za popełnienie tak strasznego czynu?

Tak jak już informowaliśmy, zgodnie z ustawą o postępowaniu w sprawach nieletnich, sąd może zlecić tak zwane środki wychowawcze. Co to znaczy? Zgodnie z ustawą, sąd może udzielić upomnienia nieletniemu. Może zobowiązać go do naprawienia wyrządzonej szkody, przeproszenia albo wykonania prac na rzecz pokrzywdzonego, uczestniczenia w zajęciach o charakterze wychowawczym, terapeutycznym lub szkoleniowym.

Sędzia może również zobowiązać nieletniego do powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach oraz do zaniechania spożywania alkoholu lub środków odurzających.

Zgodnie z ustawą, może także ustanowić nadzór kuratora, organizacji młodzieżowej lub społecznej nad nastolatkiem, a także umieścić nieletniego w młodzieżowym ośrodku wychowawczym, rodzinie zastępczej, a nawet w zakładzie poprawczym. (r.gajewski@sadeczanin.info Fot. RG)Dziękujemy za przesłanie błędu