Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
13/03/2017 - 09:45

„Co takiego? Nie dam pieniędzy…” Wnuczek niepocieszony

Coraz częściej takie słowa słyszą sprawcy próbujący wyłudzić pieniądze metodą „na wnuczka”. W ostatnich dniach oszuści próbowali wyłudzić gotówkę od sześciu mieszkańców Gorlic i okolicznych miejscowości. Żadna z tych prób nie powiodła się, bo starsze osoby szybko zorientowały się, że mają do czynienia z oszustem.

To Dzień Kobiet wybrali przestępcy na swoje „łowy”. Dzwonili do mieszkańców powiatu gorlickiego. Tradycyjnie już oszuści wybierali oczywiście ludzi w starszym wieku, którym opowiadali wyssane z palca historyjki, aby wyłudzić pieniądze.

Gorliccy policjanci ustalili, że oszuści w tym dniu niepokoili sześć osób.

- Przedstawiali im znaną już historyjkę o pilnie potrzebującym gotówki rzekomym członku rodziny, który spowodował wypadek, a pożyczone pieniądze mają wykupić go od odpowiedzialności - powiedział portalowi Sądeczanin.info st. asp. Grzegorz Szczepanek, rzecznik gorlickiej policji. - Żadna z prób oszustwa nie powiodła się, a przestępcy zamiast gotówki usłyszeli od niedoszłych ofiar stanowcze NIE!

Coraz więcej osób jest jednak świadoma takich zagrożeń.

Policja przestrzega. Oszuści stają się coraz bardziej wyrafinowani i starają się uprawdopodobnić opisywane okoliczności udziałem kogoś zaufanego, np. policjanta.

Przestępcy kontaktują się wówczas z potencjalną ofiarą i przedstawiają wymyśloną historię, np. o wypadku. Chwilę później oszuści ponownie dzwonią, podając się za policjanta ścigającego szajkę takich przestępców i prosi o przekazanie pieniędzy, aby sprawców zatrzymać na gorącym uczynku. Informuje również, że po „akcji” pieniądze wrócą do właściciela.

- Informujemy, że żadne tego typu działania policji nie są organizowane przez telefon. Jeśli już - to policjanci przychodzą do konkretnej osoby – dodaje rzecznik gorlickiej policji. - Mają wówczas obowiązek się wylegitymować, więcej, mają obowiązek okazać legitymację w sposób umożliwiający dokładne jej obejrzenie, a nawet spisanie danych.

Jeśli nadal pozostają wątpliwości, to można zadzwonić pod numer alarmowy 997 i zażądać potwierdzenia danych policjanta. Ważne jest również, że w takich sytuacjach policjanci nigdy nie korzystają z pieniędzy obywateli.

Rady policji

  • W przypadku odebrania telefonu z prośbą o udzielenie pożyczki należy zawsze:
  • Poprosić o osobisty kontakt osoby podające się za naszego krewnego.
  • Nie działać w pośpiechu i odłożyć termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
  • Nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel.
  • Potwierdzić informację u innych członków rodziny.
  • Nie przekazywać pieniędzy osobom obcym.
  • O każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować POLICJĘ - nr alarmowy 997 lub 112.

Opr. (MACH), Fot. KMP w Nowym Sączu.







Dziękujemy za przesłanie błędu