Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 21 stycznia. Imieniny: Agnieszki, Jarosława, Nory
04/05/2017 - 11:50

Czego życzą sobie strażacy? Pytamy w imieniny ich patrona św. Floriana

Dziś imieniny św. Floriana patrona strażaków. Czego sobie życzą w ten szczególny dzień ratownicy z Sądecczyzny? Pytamy ich samych.

- Hmm, więcej pieniędzy? Chyba tego właśnie. Bo skoro przychodzi młody strażak i dostaje dwa tysiące złotych i wchodzi w ogień, to można by było sobie życzyć więcej – słyszymy od sądeckich strażaków. Bo tyle zarabia się w sklepach a jak porównać odpowiedzialność i ryzyko, to… Ale dajmy spokój porównaniom, bo dziś strażacy mają świętować a nie myśleć o zmianie zawodu.

A może więcej czasu dla rodziny? – Eee, nie przesadzajmy. Pracujemy w systemie zmianowym, więc z tym czasem nie jest źle – odbijają piłeczkę strażacy, gdy tłumaczymy, że chcemy złożyć życzenia tak po ludzku a nie w formule „oficjałki”.

Zobacz też: Pożar przy ul. Piotra Skargi. Jedna osoba zabrana do szpitala [Zdjęcia, film]

Na sprzęt, przynajmniej w Nowym Sączu obchodzący dziś swoje święto strażacy też nie narzekają.

- Żeby nasze rodziny mniej się o nas martwiły – słyszymy od kolejnego strażaka, ale to przecież życzenia dla innych a nie dla siebie? – Tak, ale to rodziny czasem bardziej się stresują akcjami niż my sami.

Życzymy im zatem tego właśnie spokoju i zdrowia, zawsze szczęśliwego powrotu z akcji i jak najspokojniejszych służb. Takich jak na przykład dziś, kiedy strażacy (przynajmniej do godziny 13 z minutami) zostali wezwani jedynie do pomocy w zabezpieczeniu samochodu, który zawisł nad rowem koło kapliczki przy ul. Leśnej, ale nie spadł, więc nikomu się nie stało. Życzymy podwyżek wynagrodzenia adekwatnych do ryzyka, jakie strażacy codziennie na nowo podejmują by żyło się nam bezpieczniej i lepiej. Życzymy zawsze pełnych butli z tlenem, zawsze sprawnych "sikawek".

Naszym słynnym w świecie ratownikom ze Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo - Ratowniczej „Nowy Sącz” życzymy nowej, przestronniejszej siedziby. 

Zobacz też: Pożar budynku gospodarczego w Obidzy. Trudna akcja strażaków

A poniżej statystyki ze strony internetowej, na której okolicznościowe życzenia składa MSWiA.

W Państwowej Straży Pożarnej pełni służbę 29 851 strażaków.

W 2016 roku jednostki PSP interweniowały łącznie 446 760 razy. Gasiły 126 204 pożary i uczestniczyły w 288 390 interwencjach związanych z miejscowymi zagrożeniami takimi jak wypadki drogowe, wichury, opady deszczu, itp.

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info Dziękujemy za przesłanie błędu