Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 21 lutego. Imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta
31/05/2019 - 22:10

Funkcjonariusze zatrzymali ciężarówkę z uchodźcami. Spokojnie!To tylko ćwiczenia

Krakowscy i sądeccy policjanci, strażacy, celnicy, pogranicznicy i ratownicy medyczni wzięli udział w ćwiczeniach o nazwie Granica 2019, które zostały zorganizowane w Tyliczu. Miały one na celu sprawdzenie przygotowania i współpracy wszystkich służb na wypadek wystąpienia zagrożenia.

Funkcjonariusze służby Celno-Skarbowej zatrzymali do rutynowej kontroli samochód ciężarowy. Jak się okazało, w pojeździe nielegalnie przewożeni byli uchodźcy. O zdarzeniu zostali powiadomieni strażnicy graniczni i policjanci.

Podczas kontroli funkcjonariusze znaleźli bagaże, a w jednym z nich przedmiot przypominający kształtem krążek z izotopem uranu. Na miejsce została skierowana Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego. Na szczęście wykluczono promieniowanie. To jednak nie koniec. Funkcjonariusze znaleźli w pojeździe pakunek, którego wygląd wskazywał na to, że jest to materiał wybuchowy. Na miejsce ruszyli saperzy z Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego oraz policjanci z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Krakowie. Funkcjonariusze  zabezpieczyli teren i znaleziony pakunek. Zarówno kierowca ciężarówki, jak i uchodźcy, zostali zatrzymani.

Na szczęście to tylko scenariusz ćwiczeń, które zostały przeprowadzone w Tyliczu. Miały one sprawdzić przygotowanie i współpracę wszystkich służb na wypadek wystąpienia podobnego zagrożenia.

W ćwiczeniach wzięli udział krakowscy i sądeccy policjanci i strażacy, funkcjonariusze z Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego, pogranicznicy, a także strażacy ochotnicy z gminy Krynica-Zdrój i sądeckie służby medyczne.

RG [email protected] Źródło i Fot. KMP Nowy SączDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020