Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 24 listopada. Imieniny: Emmy, Flory, Romana
25/04/2020 - 16:40

Gorlice: niebezpieczny tlenek węgla i czadowe domy. Mogło dojść do tragedii

Początkowo nic nie wskazywało na to, że może dojść do tragedii. W mieszkaniu ulatniał się tlenek węgla. Gorlicka straż pożarna w ciągu kilkunastu minut przybyła na miejsce zdarzenia.

Dzisiaj, 25 kwietnia br. w jednej z miejscowości w powiecie gorlickim doszło do ulotnienia się tlenku węgla z piecyka gazowego. Kilkanaście minut po otrzymaniu zgłoszenia straż pożarna dotarła do mieszkania. Czujniki początkowo nie wykazywały żadnych anomalii, jednak po włączeniu piecyka wskaźniki gwałtownie podskoczyły.

Wydano zakaz użytkowania wadliwego urządzenia grzewczego, zabezpieczono miejsce zdarzenia, a mieszkanie zostało przewietrzone. Tlenek węgla, powszechnie nazywany czadem, jest szczególnie niebezpiecznym, bezbarwnym i – co gorsza – bezwonnym, silnie trującym gazem. W zależności od jego stężenia oraz czasu wdychania skażonego powietrza mogą wystąpić różne objawy – od łagodnych bóli głowy, po mdłości, utratę przytomności, a nawet śmierć.

Zobacz także: Wypadków jest mniej, ale strażacy bez przerwy gaszą płonące trawy

Dlatego tak ważne jest regularne sprawdzanie instalacji gazowych i to, aby nie bagatelizować podejrzanych dolegliwości. Niejednokrotnie interwencja straży pożarnej uchroniła przed prawdziwą tragedią.

[email protected], fot. ilustracyjneDziękujemy za przesłanie błędu