Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 5 grudnia. Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny
18/10/2018 - 14:35

"Jeździć jak baba" to już nie obelga. Kobiety jeżdżą bezpieczniej od mężczyzn!

W Polsce i pewnie na świecie od wielu lat pokutuje prześmiewcze powiedzenie "Jeździć jak baba", czyli generalnie mało dynamicznie i źle. Okazuje się jednak, że to dla mężczyzn statystyki są bezlitosne, bo to oni są sprawcami niemal 75 proc. wszystkich wypadków samochodowych.

Dane zgromadzone przez Komendę Główną Policji są jednoznaczne i pokazują, że sprawcami większości wypadków w 2017 roku w Polsce byli mężczyźni. Spowodowali oni aż 73,5 proc. wypadków, podczas gdy kobiety są odpowiedzialne tylko za 22,5 proc. tych zdarzeń drogowych. W pozostałych 4 proc. wypadków nie udało się ustalić sprawcy, a tym samym jego płci.

Uznaje się, że mężczyźni rozwijają większą prędkość na drodze i bardziej wierzą w swoje umiejętności. Częściej też wykonują niebezpieczne manewry niedostosowane do prędkości i warunków panujących na drodze. Natomiast statystycznie kobiety jeżdżą wolniej i bardziej koncentrują się na drodze. Częściej też wożą dzieci w swoich samochodach i to przede wszystkim, wpływa na fakt, że jeżdżą rozważniej i bardziej odpowiedzialnie.

(KS) Źródło: Raport "Wypadki Drogowe w Polsce 2017 w roku" Komenda Główna PolicjiDziękujemy za przesłanie błędu