Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 26 września. Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji
13/02/2015 - 08:08

Jeździli skuterami śnieżnymi po chronionych terenach. Ukarani mandatami

Policja wspólnie z pracownikami Gorczańskiego Parku Narodowego zatrzymała pięciu mężczyzn, którzy nielegalnie jeździli skuterami śnieżnymi po terenach chronionych znajdujących się na terenie parku. Wszyscy zostali ukarani mandatami.
Zima to pora roku, która nie wszystkim przypada do gustu, ale jej uroki są niezaprzeczalne. Szczególnie, gdy możemy je podziwiać spacerując po górach i podziwiając zaśnieżone szczyty i białe lasy.

Aby takie spacery były bezpieczne czuwają nad tym nie tylko w zimie, ale i przez cały rok odpowiednie służby. Kilka dni temu na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego i przyległych do parku terenach leśnych policjanci z komisariatu z Mszany Dolnej i posterunku w Kamienicy wspólnie ze służbą i strażą parku prowadzili działania ukierunkowane na kierujących skuterami śnieżnymi, którzy łamiąc przepisy o ochronie przyrody i kodeksu wykroczeń nielegalnie jeżdżą po chronionych terenach leśnych.

- W ramach prowadzonych działań w masywie Obidowca zatrzymano pięciu mieszkańców Rabki-Zdrój, którzy nielegalnie jeździli skuterami śnieżnymi po czerwonym szlaku prowadzącym z Rabki przez Maciejową, Stare Wierchy na Turbacz – mówi asp. Stanisław Piegza, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Limanowej. - Wszyscy kierujący zostali ukarani mandatami.

Nie jest to niestety odosobniony przypadek. Oprócz łamania prawa takie osoby narażają turystów pieszych odwiedzających Park i Gorce.

- Bardzo często kierowcy nielegalnie poruszający się skuterami śnieżnymi wjeżdżają w cenne przyrodniczo fragmenty Parku np. polany Mostownica, Jaworzyna Kamienicka – informuje GPN - Są to ostoje rzadkich gatunków fauny m. in. rysia, wilka, głuszca.

Służba i straż parku wspólnie z policją i strażą graniczną prowadzą całoroczne działania skierowane przeciwko nielegalnie wjeżdżającym na teren Gorczańskiego Parku Narodowego jak i sąsiadujące tereny leśne. Działania te będą w dalszym ciągu kontynuowane, a zatrzymani kierowcy karani wysokimi mandatami lub też sprawy kierowane będą do sądów.

Policja i pracownicy Gorczańskiego Parku Narodowego przypominają o obowiązującym zakazie poruszania się pojazdami mechanicznymi po terenie chronionym bez wymaganych zezwoleń. Uczulają również kierujących pojazdami o zakazie wjazdu na tereny tras biegowych wokół Mogielicy, bo i do takich przypadków dochodzi.

(MIGA)
Fot. Gorczański Park Narodowy.Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe