Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 stycznia. Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
18/04/2017 - 14:55

Już się upił czy jeszcze nie wytrzeźwiał? Ale jechał…

- Już się upił czy jeszcze nie wytrzeźwiał? – zadaliśmy to pytanie oficerowi dyżurnemu KMP w Nowym Sączu. Odpowiedzi nie uzyskaliśmy, ale jedno jest pewne – 37-latek prowadził auto.

Forda kierowanego przez wspomnianego 37-letniego mieszkańca tej miejscowości zatrzymała dziś (18. 04.) w Złockiem (gm. Muszyna) do rutynowej kontroli drogówka. – Pierwsze badanie wykazało 0,87 alkoholu w wydychanym powietrzu, czyli jakieś 1,7 promila – informuje oficer dyżurny.

Zobacz też: Nowy Sącz: Pijany kierowca na ul. Tarnowskiej. Dalej już nie pojechał

Po auto została ściągnięta osoba wskazana przez mężczyznę a on sam pomaszerował do domu, gdzie czekać będzie na decyzję o karze, którą wyda sąd.

Dla przypomnienia:

 Stężenie alkoholu w organizmie powyżej pół promila, to stan nietrzeźwości, tj. przestępstwo z art. 178 a kodeksu karnego. Wskazany artykuł odnosi się także do kierowców prowadzących pojazd pod wpływem środka odurzającego.

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Sąd może orzec środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat.

 Stan po użyciu alkoholu (wykroczenie z art. 87 kodeksu wykroczeń), zachodzi wówczas, gdy stężenie alkoholu w organizmie wynosi do pół promila. Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 zł. Sąd może orzec środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info Dziękujemy za przesłanie błędu