Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 9 lutego. Imieniny: Bernarda, Eryki, Rajmunda
03/12/2022 - 08:40

To już zmasowany atak na bankowe konta. Jest kolejny, skuteczny przekręt przez telefon

To już zmasowany atak oszustów. „W modzie” jest teraz podszywanie się pod urzędników. Na ofiary polowali jakiś czas temu fałszywi pracownicy skarbówki. Teraz objawili się „inspektorzy” Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, którzy dzwonią i proszą o podanie danych potrzebnych do wypłaty pieniędzy z subkont.

Oszuści wymyślili nowy przekręt

Pomysłowość i bezczelność tych, którzy wyłudzają pieniądze nie zna granic. Ostatnio znowu objawili się fałszywi  inspektorzy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Niedawno oszuści łowili swoje ofiary na „czternastą emeryturę”, teraz wymyślili nowy przekręt.

Do jednej z naszych placówek  zaczęli się zgłaszać się klienci, którzy powiadomili nas, że dzwonili do nich pracownicy ZUS i prosili o podanie danych identyfikacyjnych, które są niezbędne do wypłaty środków z subkonta.

czytaj też Jak nie być frajerem po sądecku? Kwiatkowski w starostwie, Konieczek w Newagu dobrze to wiedzą  

Do czego im te informacje

- To oszuści – mówi Anna Szaniawska z  biura prasowego małopolskiego oddziału ZUS.  Prawdopodobnie chcą wyłudzić informacje, które mogą później posłużyć na przykład do  kradzieży lub do zaciągnięciu kredytu. Należy uważać także na maile, które przychodzą rzekomo z ZUS. Może być w nich informacja o błędnie naliczonych składkach i prośba o skorygowanie wpłaty. Takie wiadomości często zawierają wirusy, dlatego trzeba je niezwłocznie kasować, poinformować policję i pod żadnym pozorem nie wpłacać pieniędzy - ostrzega rzeczniczka.

czytaj też Robią biznes na piłce nożnej. Pojechali z Nowego Sącza na mundial do Kataru [ZDJĘCIA] 

ZUS nie dzwoni

Szaniawska przypomina, że ZUS nie dzwoni do swoich klientów i nie wysyła do nich korespondencji mailowej. Kontakt elektroniczny możliwy jest jedynie, gdy ktoś ma profil na PUE ZUS i wyraził na niego zgodę.

- Ostrzegamy, aby nie podawać danych przez telefon i nie odpowiadać na podejrzane maile, które rzekomo pochodzą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli rozmówca lub adresat maila wzbudza nasze wątpliwości, możemy skontaktować się z najbliższą placówką ZUS lub zadzwonić do Centrum Obsługi Telefonicznej pod numer 22 560 16 00 – radzi rzeczniczka ([email protected]) fot.jmDziękujemy za przesłanie błędu