Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 16 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Biruty, Erwina
23/10/2018 - 14:55

Kierowco strzeż się piątku, wtedy ginie na drogach najwięcej ludzi

Komenda Główna Policji prowadzi szczegółowe statystyki wypadków drogowych. Dzięki tym badaniom wie, jakie są tendencje zachowań kierowców i kiedy na drogach jest najbardziej niebezpiecznie. Okazuje się, że najwięcej osób na drogach ginie właśnie w piątek.


Z Raportu Policji za rok 2017, dotyczącym statystyki wypadków wynika, że na drodze nie dzieje się nic przypadkowo.  Istnieją, bowiem stałe czynniki takie jak pogoda, pora roku, czy pora dnia, które wpływają na samopoczucie kierowców, ich umiejętności czy koncentracje podczas jazdy. To wszystko wpływa ostatecznie na ilość wypadków drogowych. Dane zgromadzone przez policje pokazują, że najwięcej wypadków drogowych, bo aż prawie 17 proc ma miejsce w piątek, wtedy też na drogach ginie najwięcej osób. W 2017 w piątek było aż 443 zabitych i 6 493 osoby zostały ranne, czyli ponad 500 osób więcej niż w każdy inny dzień!

Zaskakujące jest to, że na ilość wypadków bezpośredniego wpływu nie ma pogoda, czy inne czynniki zewnętrzne, a przede wszystkim dyspozycja kierowcy. Piątek to koniec tygodnia, kiedy zazwyczaj kierowcy są zmęczeni całym tygodniem pracy i jak najszybciej chcą się dostać do domu i zacząć weekend, często są zdekoncentrowani i ma to swoje konsekwencje. Równocześnie, od wielu lat miedzy 14:00 a 19:00 godziną, na drodze jest najwięcej wypadków i to niezależnie od dnia tygodnia.

Zobacz także: Coraz więcej aut, coraz mniej wypadków. Najgorzej jest latem

Biorąc pod uwagę rozkład roczny wypadków to najwięcej jest ich w październiku 10,1 proc, czerwcu i lipcu 9,9 proc. Duża liczba wypadków w miesiącach letnich związana jest ze zwiększonym natężeniem ruchu związanym z okresem wakacyjnym, natomiast w okresie jesiennym pogarszają się warunki atmosferyczne, a tym samym i drogowe.

(KS) Źródło: Raport Komendy Głównej Policji, Wypadki Drogowe w Polsce w 2017 roku.







Dziękujemy za przesłanie błędu