Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 22 marca. Imieniny: Bogusława, Jagody, Katarzyny
08/02/2023 - 10:45

Kraków. To były chwile grozy! Młody mężczyzna wskoczył do lodowatej rzeki

Co mu strzeliło do głowy? W środku nocy wskoczył do lodowatej rzeki. Gdyby nie czujność przechodzących w pobliżu osób i szybka reakcja policjanta, z pewnością ta historia miałaby tragiczne zakończenie.

Dramat rozegrał się początkiem lutego, w okolicy mostu Zwierzynieckiego w Krakowie. Osoby, które w nocy, około godziny pierwszej przechodziły tamtędy, zauważyły młodego mężczyznę, który wskoczył do lodowatej Wisły. Natychmiast zadzwoniły pod numer alarmowy 112 i wezwały pomoc.

26-letni mężczyzna wskoczył do Wisły 

Na ratunek desperatowi pośpieszył asp. szt. Rafał Zakrocki, który w tym czasie pełnił służbę w Komisariacie Wodnym Policji w Krakowie. Funkcjonariusz świadomy, że liczy się każda sekunda, błyskawicznie odpalił łódź motorową i ruszył na pomoc. Podpłynął we wskazane miejsce i zaczął wypatrywać potrzebującej ratunku osoby. Pomimo bardzo trudnych warunków, ograniczonej przez porę nocną widoczności, zauważył mężczyznę ledwo utrzymującego się na powierzchni wody.

Policjant wskoczył do Wisły, podpłynął do tonącego i wyciągnął go na pokład łodzi, gdzie okrył go kocem ratunkowym i udzielił mu pierwszej pomocy. Następnie dopłynął z nim do brzegu, gdzie wychłodzonego, ale przytomnego 26-latka przekazał przybyłej na miejsce załodze karetki pogotowia ratunkowego. Ratownicy medyczni przewieźli go do jednego z krakowskich szpitali.

Zobacz też Kobieta wskoczyła do lodowatej rzeki. Zrobiła to na oczach ludzi

To już kolejna taka sytuacja na Wiśle w ostatnim czasie. Początkiem stycznia do niemal identycznego zdarzenia doszło w okolicy mostu Powstańców Śląskich w Krakowie. Na oczach ludzi, kobieta wskoczyła do Wisły i zaczęła się topić. Świadkowie, którzy widzieli całe zdarzenie, natychmiast wezwali pomoc. Na szczęście policjantom udało się uratować życie kobiety.

- Policjanci Komisariatu Wodnego Policji w Krakowie służą całą dobę. Dzięki temu, że ich siedziba znajduje się przy Wiśle, a ich łódź motorowa jest cały czas zwodowana, funkcjonariusze są w stanie podjąć interwencję o każdej porze na śródmiejskim odcinku Wisły zdecydowanie szybciej niż inne służby – informuje mł. insp. Sebastian Gleń z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. (RG, Fot. KWP Kraków)Dziękujemy za przesłanie błędu