Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 16 stycznia. Imieniny: Mascelego, Walerii, Włodzimierza
31/03/2018 - 14:50

Kręcą Cię psikusy w Lany Poniedziałek? Policja ma Cię na oku!

Już pojutrze Śmigus-Dyngus, czyli tradycyjne oblewanie innych wodą. W ruch pójdą pistolety na wodę, wiaderka i wiele innych naczyń, które znajdą się pod ręką. Trzymają Cię żarty w ten dzień? Uważaj, policja będzie interweniować!

Śmigus-Dyngus to Polska tradycja, do której trzeba podchodzić jednak z kulturą i umiarem. Niech kontynuowanie tradycji nie będzie oblewaniem się bez umiaru, zwłaszcza jeśli druga osoba sobie tego nie życzy. 

Zobacz też: Poszli za krzyżem na Mogielicę. Jedną ze stacji ofiarowali za chorego kolegę [Zdjęcia]

Policja zapowiada wzmożone kontrole w okresie wielkanocnym, także w Lany Poniedziałek. Policjanci będą pilnować, aby tradycja nie zmieniła się w niekoniecznie mile widziane żarty i chuligańskie wybryki. Amatorzy zbiorowego i natarczywego oblewania będą mieć jednym słowem przechlapane!

- Zachowania osób niewłaściwie obchodzących zwyczaje wielkanocne, a przede wszystkim „śmigus-dyngus” np. wylewanie na przechodniów z wielopiętrowych budynków nadmiernych ilości wody lub zanieczyszczeń oraz rzucanie z wiaduktów na przejeżdżające samochody worków foliowych wypełnionych wodą, powodować mogą naruszenie nietykalności cielesnej, uszkodzenie ciała, zniszczenie mienia lub naruszenie miru domowego podczas bezprawnego wtargnięcia do mieszkania bez zgody właściciela. Sprawcy w wyniku swojego nieodpowiedzialnego zachowania mogą ponieść odpowiedzialność karną za naruszenie przepisów. Rodzice powinni nauczyć dzieci, że „Lany Poniedziałek” to tradycja polewania wodą, w której należy zachować umiar i kulturę. Zlewanie wodą przypadkowych przechodniów może narazić nas na straty materialne – gdy zostanie zniszczona np. droga odzież. Polewanie nie powinno odbywać się na ulicach, gdyż bardzo często dzieci w ferworze zabawy wybiegają na jezdnię łamiąc wszelkie przepisy ruchu drogowego, a mokra nawierzchnia może okazać się przykrą w skutkach niespodzianką dla nadjeżdżających samochodów - informuje policja

Zobacz też: Triduum z hasztagami? Tweetnij #wielkanoc i daj świadectwo wiary!

Pamiętajmy więc, aby hołdować starej i na swój sposób uroczej tradycji z umiarem i bez obrażania innych. Za chuligańskie wybryki poniesiemy bowiem prawne konsekwencje. 

w.czech@sadeczanin.info, Fot. arch. sadeczaninDziękujemy za przesłanie błędu