Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 17 kwietnia. Imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina
12/07/2018 - 12:45

Masz Facebooka? Masz problem!

Kilka dni temu otrzymaliśmy od naszego Czytelnika maila z prośbą o interwencję. Mężczyzna chciał za pośrednictwem naszego portalu ostrzec wszystkich sądeczan, którzy na Facebooku mogą paść ofiarą oszustów.

- Na Facebooku czyhają hakerzy, którzy włamują się na konto danej osoby i podając się za nią, usiłują wyłudzić pieniądze od znajomych – ostrzega Pan Krzysztof.  - Haker podając się za mnie próbował od mojej rodziny i przyjaciół pożyczyć 4500 zł. Gdy narzeczona udostępniła post, żeby nie odpowiadać na te wiadomości, bo konto zostało przejęte przez obca osobę,  momentalnie haker wysłał wiadomość z groźbą o usunięcie tego postu.

W tej sprawie zwróciliśmy się do sądeckiej policji i otrzymaliśmy bardzo obszerną odpowiedź. Obecnie funkcjonariusze prowadzą trzy postępowania. We wszystkich przypadkach osoba, która przejęła konto, bez wiedzy właściciela rozsyłała wśród jego znajomych korespondencję z prośbą o pożyczenie kilku tysięcy złotych.

Co robić, gdy padniemy ofiarą oszustów?

Najpierw należy zmienić hasło na profilu, na którym doszło do włamania, ale także na wszystkich innych, na których mieliśmy to samo albo podobne hasło.

- Tam, gdzie to nie jest możliwe, bo przykładowo sprawca zmienił hasło i uniemożliwił nam działanie, należy jak najszybciej nawiązać kontakt z administratorem usługi i poinformować go o zagrożeniu. Tylko on będzie mógł podjąć działania zmierzające do utrudnienia działań sprawcy, czy nawet ustalenia jego personaliów – wyjaśnia Iwona Grzebyk-Dulak, rzecznik prasowy sądeckiej policji. 

Zobacz też Złodziej rekordzista jest już w rękach policji. Nakradł rowerów za 40 tysięcy

Bardzo często to nieostrożność internautów ułatwia przestępcom włamanie się do konta internetowego. Do najczęściej stosowanych sposobów zalicza się podsyłanie linków prowadzących rzekomo do portalu. Ofiara klikając w link jest przekonana, że loguje się do swojego profilu, podczas gdy jest to stworzona przez oszusta strona przypominająca jedynie – czasem wręcz nieudolnie – oryginalną. Ofiara logując się na tej stronie podaje oszustowi wszystkie dane konieczne do zalogowana się do swojego profilu. Bardzo często taka strona przekierowuje do oryginalnej strony. W takich sytuacjach podejrzenie ofiary powinna wzbudzić konieczność dwukrotnego logowania.

- Czasem fałszywa strona wyświetla komunikat o chwilowym błędzie, gdy sprawca nie potrafi obsłużyć przekierowania, albo gdy zależy mu na tym, by ofiara chwilowo z serwisu nie korzystała, podczas gdy on sam posiadając odpowiednie dane loguje się i podejmuje przestępcze działania – dodaje policjantka.

Innym sposobem jest wysyłanie wiadomości e-mail, czy też porozumienie się w inny sposób z użytkownikiem, w celu nakłonienia go do przekazania nam danych pozwalających na zalogowanie się do portalu.







Dziękujemy za przesłanie błędu