Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 8 grudnia. Imieniny: Delfiny, Marii, Wirginiusza
22/09/2023 - 12:10

Niechlubny rekordzista z Sądecczyzny. Nie uwierzycie, ile wydmuchał promili

Choć ledwo trzymał się na nogach, wsiadł do samochodu i ruszył w drogę. Nie ujechał daleko. Swoją podróż zakończył na rondzie w Brzeznej. Tam został zatrzymany przez policjantów. Nie uwierzycie, ile promili wydmuchał.

Wszystko wydarzyło się w niedzielę, 17 września, około godziny dwudziestej drugiej. Przejeżdżając przez Brzezną, kierowca stracił panowanie nad samochodem, uszkodził znaki drogowe i zatrzymał się na wyspie ronda. Świadkowie wypadku podejrzewali, że mężczyzna może być pod wpływem alkoholu, dlatego o całym zdarzeniu niezwłocznie poinformowali policję.  

Autem podróżowały dwie osoby. Po sprawdzeniu w systemach policyjnych okazało się, że 39-letni mężczyzna, który kierował samochodem, w ogóle nie posiadał uprawnień. Jakby tego było mało, mówił bełkotliwie i wyczuwalna była od niego silna woń alkoholu. Funkcjonariusze przebadali go alkomatem. Okazało się, że był nietrzeźwy. Miał w organizmie aż 4, 7 promila alkoholu.

Na szczęście zarówno 39-latek, jak i podróżujący z nim mężczyzna nie doznali żadnych obrażeń. Teraz mieszkaniec powiatu nowosądeckiego poniesie konsekwencje swojego bezmyślnego zachowania. Odpowie za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości i pomimo braku uprawnień, a także za spowodowanie kolizji. Grozi mu wysoka grzywna oraz kara do 2 lat więzienia.


Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) jest wykroczeniem, natomiast prowadzanie pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) jest przestępstwem.

- Za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozi grzywna w wysokości do 30 tys. zł lub areszt do 30 dni, zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat oraz 15 punktów karnych – wyjaśnia kom. Justyna Basiaga z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Z kolei za przestępstwo prowadzania pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) grozi:

  • grzywna wymierzona w stawkach dziennych uzależniona od dochodu lub kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do 2 lat (Jeżeli sprawca dopuścił się tego czynu np. w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w związku ze skazaniem za to przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat),
  • zakaz prowadzenia pojazdów (wszelkich lub określonej kategorii) na okres od 3 do 15 lat,
  • świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5 tys. zł do 60 tys. zł,
  • 15 punktów karnych,
  • jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowoduje wypadek, w którym są zabici lub ciężko ranni, trafi do więzienia na minimum 2 lata, a kara nie będzie mogła być zawieszona. Ponadto w takim przypadku sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.


- Ponadto warto przypomnieć, że sprawca kolizji, który jest pod wpływem alkoholu lub który oddalił się z miejsca zdarzenia, ponosi całkowitą odpowiedzialność materialną za spowodowane przez siebie szkody. Dotyczy to również kierowców, którzy spowodują kolizję nie mając uprawnień do kierowania pojazdami – dodaje rzeczniczka sądeckiej policji.

Należy pamiętać również, że pasażer, który nie powstrzymuje nietrzeźwego przed prowadzeniem pojazdu, w pewnym stopniu jest współodpowiedzialny za wypadek. Powinien mieć świadomość, że ryzykuje nie tylko utratą życia i zdrowia, ale także ubezpieczyciel może nie wypłacić mu odszkodowania w pełnej kwocie. ([email protected] Fot. PSP Nowy Sącz)
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu