Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
09/02/2022 - 14:35

Oszronione szyby i samochód pokryty śniegiem. Czym grozi taka jazda?

Zima to czas, kiedy na drogach robi się szczególnie niebezpiecznie i to nie tylko z powodu warunków atmosferycznych. Czasem przez zaniedbanie kierowców może dojść nawet do tragedii. O czym więc należy pamiętać zanim usiądziemy za kierownicą i ruszymy w drogę?

Zimą, szczególnie gdy opady śniegu są intensywne, na drogach można spotkać samochody, których wygląd wzbudza obawy u kierowców. Problemem nie jest stan techniczny, lecz zalegający na nadwoziu i szybach śnieg oraz lód.

Zdarza się, że zaszronione są wszystkie szyby, a przednia jest odśnieżona tylko częściowo, co w połączeniu z trudnymi warunkami atmosferycznymi, może mieć tragiczne skutki.

- Kierowca takiego pojazdu jedzie „na wyczucie”, nie widzi dobrze innych samochodów i pieszych, przez co zagraża ich bezpieczeństwu – przestrzega kom. Justyna Basiaga z sądeckiej policji.

Często też podczas jazdy z nadwozia rozpędzonego samochodu spada śnieg albo bryła lodu, uszkadzając inne samochody lub zmuszając kierujących do gwałtownego hamowania. Uderzając w pieszego, może doprowadzić do tragedii.

W zimie kierowcy muszą poświęcić więcej czasu niż zwykle, aby przed podróżą przygotować samochód do jazdy. Przede wszystkim powinni pamiętać o usunięciu śniegu z dachu i dokładnym oczyszczeniu wszystkich szyb, które są zaszronione.

- Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu. Nie może naruszać też porządku ruchu na drodze i narażać kogokolwiek na szkodę. Używanie pojazdu w ruchu ma również zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji – przypomina kom. Justyna Basiaga.

Z powodu niewłaściwego przygotowania samochodu do jazdy, końcem stycznia omal nie doszło do tragedii na krajówce w Łabowej. Z samochodu ciężarowego, który jechał w kierunku Krynicy-Zdroju spadła bryła lodu i uderzyła w jadącego z naprzeciwka Opla Zafirę. Kierowcy udało się wyjść z tego zdarzenia bez szwanku, ale jego samochód został uszkodzony. Niczego nieświadomy mężczyzna, który siedział za kierownicą ciężarówki, nie zatrzymał się i dalej kontynuował podróż. 

Zobacz też Bryła lodu, która spadła z ciężarówki, uszkodziła auto. Policja szuka świadków

Każdy kierowca zanim ruszy w drogę, powinien wcześniej usunąć z pojazdu znajdujący się na nim lód i śnieg. O ile w przypadku małych osobowych samochodów nie stanowi to żadnego problemu, o tyle w przypadku ciężarówek i naczep, nie jest to takie łatwe. Zalegający na dachach lód i śnieg stanowi śmiertelne zagrożenie dla pozostałych kierowców, o czym przekonał się mężczyzna kierujący Oplem Zafirą.

Za poruszanie się pojazdem w sposób zagrażający bezpieczeństwu policjanci mogą ukarać kierowcę mandatem w wysokości 200 złotych. Za zaśnieżone reflektory i urządzenia sygnalizacyjne grozi kara do 300 złotych, a za niewidoczną tablicę rejestracyjną do 500 złotych.

Pamiętajmy zatem, aby przed każdym wyjazdem dokładnie odśnieżyć samochód. Wystarczy poświęcić kilka minut, by właściwie przygotować auto do jazdy i zapewnić sobie komfort oraz zadbać o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu. ([email protected] Fot. KMP Nowy Sącz)

Partnerem artykułu jest FIRMA ETB - GROUP

Firma prowadzi ośrodek nauki jazdy. Specjalizuje się szkoleniem zawodowych kierowców i przewoźników transportu drogowego rzeczy i osób. Prowadzi także badania psychotechniczne. Więcej informacji możecie znaleźć na stronie internetowej: http://www.etbszkolenia.pl/ albo pod numerem telefonu 608 864 105, 796 291 826, 18 41 49 551.

ETB - GROUP
33-300 Nowy Sącz
ul. Krajewskiego 27

 







Dziękujemy za przesłanie błędu