Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
27/11/2021 - 12:25

Oszuści atakują metodą na BLIKa. Można stracić tysiące złotych oszczędności!

Policjanci w naszym regionie otrzymują w ostatnim czasie coraz więcej zgłoszeń dotyczących oszustw metodą na BLIKa. W ostatnich dwóch tygodniach było ich aż 15. Sytuacja jest poważna, bo stracić możemy tysiące złotych oszczędności.

BLIK to coraz popularniejsza metoda płatności, z której na co dzień korzysta wiele osób. Niestety, jest to także sposób oszustów na kradzież naszych oszczędności. Należy zatem być szczególnie ostrożnym, zwłaszcza przy udostępnianiu kodów BLIK nieznajomym.

W ostatnim czasie gorliccy policjanci przyjmują bardzo dużą ilość zgłoszeń w związku z oszustwami tzw. metodą na BLIKa. Sięgają one od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

22 listopada na własnej skórze przekonała się o tym mieszkanka Gorlic. Zgłosiła służbom, że ktoś włamał się na jej konto na portalu społecznościowym, podszył się pod nią i rozsyłał wiadomości do znajomych z prośbą o udostępnienie kodów BLIK.

Z tłumaczenia wynikało, że ma chwilowe problemy z opłaceniem zamówienia przez internet i szybko potrzebuje pomocy. Pierwszy odbiorca postanowił to jednak potwierdzić telefonicznie. Dzięki temu nie stracił pieniędzy.

- Drugi adresat wiadomości, nie wiedząc, że właśnie koresponduje z oszustem, przekazał mu kody BLIK i potwierdził transakcje na łączną kwotę 1,5 tys. złotych. Wkrótce potem okazało się, że prawdziwa znajoma wcale o to nie prosiła, a pieniądze zostały wypłacone w bankomacie znajdującym się na terenie innego województwa – informują gorliccy policjanci.

Problem wydaje się być niezwykle poważny, o czym najlepiej świadczą niepokojące statystyki. W ciągu ostatnich dwóch ostatnich tygodni gorliccy policjanci przyjęli 15 zawiadomień o popełnieniu oszustw za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. 8 z nich dotyczyło oszustw związanych z wyłudzeniem kodów BLIK. Straty w każdym z przestępstw wynoszą od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Policjanci radzą, że aby nie paść ofiarą podobnego oszustwa najlepiej stosować dwuetapowe uwierzytelnienie konta na portalach społecznościowych, potwierdzać tożsamość osób, które do nas piszą i sprawdzać dane konkretnej transakcji. (m.pogwizd@sadeczanin.info, fot.: Pixabay/ zdjęcie ilustracyjne)Dziękujemy za przesłanie błędu