Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 stycznia. Imieniny: Anieli, Juliana, Przemysława
09/02/2020 - 12:50

Oszuści nie mają litości. Podanie tego kodu może cię słono kosztować

Oszuści wymyślają coraz to nowe metody, aby w łatwy sposób zarobić duże pieniądze. W ostatnim czasie coraz częściej włamują się na konta portali społecznościowych i wykorzystują zawarte tam dane. W ten sposób kilka dni temu oszust posługując się metodą na tzw. „Blika” wyłudził od sądeczanki 800 złotych.

- Ta stosunkowo nowa metoda polega na włamaniu się i przejęciu konta na portalu społecznościom oraz proszeniu za pomocą komunikatora znajomych właściciela konta o udostępnienie kodu Blik - wyjaśnia Aneta Izworska z biura prasowego sądeckiej policji.

Zazwyczaj oszuści próbują wyłudzić kwoty rzędu kilkuset złotych. Podszywając się pod właściciela konta tłumaczą się tym, że właśnie robią zakupy i zapomnieli portfela. Posiadając kod Blik mogą bez problemu wypłacić pieniądze z bankomatu albo zapłacić za zakupy przez internet. Co prawda, właściciel konta musi potwierdzić transakcję, ale robi to wierząc, że pomaga swojemu znajomemu, który znalazł się w potrzebie.

W taki właśnie sposób kilka dni temu została oszukana mieszkanka powiatu nowosądeckiego, która w godzinach wieczornych otrzymała wiadomość od oszusta podszywającego się pod jej znajomą. Kierowana chęcią pomocy koleżance, kobieta straciła z konta 800 złotych.

 W jaki sposób możemy uchronić się przed oszustami?

- Aby nie stać się ofiarą oszustów należy przede wszystkim dbać o bezpieczeństwo swoich haseł oraz stosować dodatkowe uwierzytelnienie logowania do serwisów społecznościowych - zachęca Aneta Izworska.  

Należy także pamiętać o każdorazowym wylogowaniu się z konta. Policjanci apelują do osób, które korzystają z płatności Blik, aby nie udostępniały nikomu wygenerowanych kodów. W sytuacji, gdy ktoś prosi o przekazanie takiego kodu, zawsze należy sprawdzić tożsamość osoby, która wysłała do nas wiadomość. W jaki sposób?

- Wystarczy zadzwonić do znajomego. Wykonanie takiego połączenia zajmie nam kilkadziesiąt sekund, a tym samym zyskamy pewność, że nasz znajomy rzeczywiście jest w potrzebie i to właśnie jemu, a nie oszustowi przekazujemy pieniądze – wyjaśniają stróże prawa.

Chcesz poznać sposoby działania oszustów? Dowiedzieć się w jaki sposób możesz ustrzec się przed utratą pieniędzy? Więcej przeczytasz w najnowszym numerze miesięcznika "Sądeczanin", który zakupisz w kioskach. Zachęcamy do lektury.

RG r.gajewski@sadeczanin.info, Fot. Ilustracyjna / KMP Nowy SączDziękujemy za przesłanie błędu