Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
25/10/2019 - 13:30

Pijani kierowcy za „kółkiem”. Rekordzistka miała ponad 3 promile

Nietrzeźwi kierowcy często są sprawcami kolizji i wypadków, które niejednokrotnie kończą się tragicznie. Jazda samochodem pod wpływem alkoholu to kompletny brak odpowiedzialności. Jego obecność w organizmie negatywnie wpływa na koncentracje i refleks. Przekonali się o tym kierowcy, którzy w ostatnich dniach zostali zatrzymani przez sądeckich policjantów. Funkcjonariusze zapowiadają, że nie będzie tolerancji dla nietrzeźwych kierowców.

Na nic zdają się apele policjantów i różnego rodzaju akcje nagłaśniane przez media. Niektórzy kierowcy i tak wiedzą "lepiej" i dalej siadają za „kółkiem” pod wpływem alkoholu. Niestety nie brakuje ich również na Sądecczyźnie.

12 października w Librantowej pijany kierowca uszkodził bramę wjazdową do jednej z posesji i uderzył w zaparkowany samochód. Następnie jak gdyby nigdy nic zasnął w swoim aucie. Kiedy policjanci przybyli na miejsce i przebadali go alkomatem, okazało się, że miał w organizmie aż 2,8 promila alkoholu. Dwa dni później w Krynicy Zdroju funkcjonariusze zatrzymali kobietę, która kierowała samochodem mając w organizmie ponad 3 promile alkoholu.

Z kolei 20 października policjanci z Grybowa zatrzymali do kontroli drogowej 55-letniego kierowcę, który kierował Volkswagenem po pijaku. Jak się okazało, miał 2,1 promila alkoholu. Następnego dnia nietrzeźwy kierowca Fiata przejeżdżając przez Rożnów, zjechał z drogi i uderzył w betonowy przepust. Jak wykazały badania wykonane w szpitalu, mężczyzna miał 2,8 promila alkoholu w organizmie.

Zobacz też Samochód zawisł nad skarpą. Poszkodowany kierowca był bardzo agresywny

Tego samego dnia około godziny 21.30 w Rdziostowie, kierujący Volkswagenem zjeżdżając ze wzniesienia stracił panowanie nad autem i doprowadził do dachowania. Jak się okazało, 25-latek miał 2 promile alkoholu. Zarówno on jak i podróżująca z nim pasażerka zostali przewiezieni do szpitala.

Zobacz też Dachowanie samochodu w Rdziostowie. Dwie osoby poszkodowane

- O wymiarze kary dla niefrasobliwych kierowców zdecyduje sąd. Mogą jednak mówić o sporym szczęściu, ponieważ przez ich lekkomyślne zachowanie nie doszło do tragedii na drodze mówi Aneta Izworska z biura prasowego sądeckiej policji.  

Przypomnijmy, dozwolona ilość alkoholu w organizmie, z którą można usiąść za kierownicą, to do 0,2 promila. Osoby, które przekroczą ten próg muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Kierowca ze stężeniem alkoholu we krwi między 0,2 i 0,5 promila popełnia wykroczenie. Karą za takie wykroczenie jest utrata prawa jazdy na co najmniej 6 miesięcy oraz 5 tysięcy złotych grzywny.

Z kolei kierujący, który ma powyżej 0,5 promila alkoholu w organizmie popełnia przestępstwo. W takim przypadku sąd może orzec karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat. Jeżeli tego czynu dopuściła się osoba, która miała zakaz prowadzenia pojazdów, musi się liczyć z karą więzienia od 3 miesięcy do nawet 5 lat. Ponadto sąd często takim osobom wydaje zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez SYGNAŁ

RG [email protected], Fot. Ilustracyjne







Dziękujemy za przesłanie błędu