Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
05/09/2020 - 16:10

Piorun zabił pięć osób, w tym dwoje dzieci. Nie ma winnych tragedii w Tatrach?

Pięć osób, w tym dwoje dzieci straciło życie, a ponad sto pięćdziesiąt zostało rannych, taki był bilans tragedii w Tatrach, która wydarzyła się rok temu, kiedy to pioruny biły między innymi w Giewont i Halę Kondratową, gdzie w tym czasie przebywali turyści. Dopiero teraz zakończyło się śledztwo w tej sprawie.

Czytaj też: Burza w Tatrach. Pioruny zabiły 4 osoby, ponad 100 jest rannych

Ponad rok trwało śledztwo w sprawie tragedii jaka wydarzyła się w tatrach. Jaki jest jego wynik?  Sprawa ostatecznie została umorzona – poinformowała TVP Kraków, która na swojej stronie internetowej przywołuje wypowiedź Anety Hładki z Prokuratury Rejonowej w Zakopanem.

- Umorzenie śledztwa obejmowało pięć czynów. Cztery dotyczyły spowodowania nieumyślnej śmierci osób, które zmarły w wyniku tego zdarzenia. Piąty czyn dotyczył badania ewentualnych nieprawidłowości, zaniechań dotyczących powiadomienia meteorologicznego bądź systemu alertu RCB przez Instytut Meteorologii Gospodarki Wodnej Państwowego Instytutu Badawczego.

I w tym przypadku – poinformowała prokurator nie stwierdzono żadnych uchybień, które mogłyby doprowadzić do postawienia komukolwiek zarzutów.

Zgodnie z ustaleniami śledczych Instytut nie wydaje ostrzeżeń meteorologicznych o wszelkich zjawiskach atmosferycznych, burzowych dotyczących terenów znajdujących się powyżej 1200 m nad poziomem morza. Tego typu ostrzeżenia są udzielane przez Instytut wyłącznie wtedy, gdy chodzi o intensywne opady i roztopy.

Czytaj też: Skatował go na śmierć. Wraca tragedia w sądeckim domu pomocy społecznej

Czy to się zmieni? Prokuratura wystąpiła do IMGW o zmianę procedur. Chodzi o rozważenie wprowadzenia możliwości wysyłania ostrzeżeń meteorologicznych na przykład w trybie alertu RCB obejmującym powiat tatrzański w okresie wzmożonego ruchu turystycznego do 1 lipca do 31 sierpnia każdego roku - podaje TVP Kraków.

Pismo w tej sprawie zostało również skierowane do wojewody małopolskiego i starosty tatrzańskiego.  Zdaniem prokuratury mogłoby to minimalizować tragiczne skutki związane z ruchem turystycznym.

Zdaniem śledczych informacje o możliwości wystąpienia burzy w Tatrach były na bieżąco podawane przez stronę IMGW. Zdaniem prokuratury tragedia dowodzi, że należy sprawdzać bardzo dokładnie warunki pogodowe przed wyjściem w góry i słuchać sugestii osób doświadczonych na przykład ratowników czy pracowników Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Po dramacie jaki rozegrał się w górach pojawiły się sugestie dotyczące nieprawidłowości związanych z posadowieniem krzyża na Giewoncie.

Czytaj dalej na następnej stronie kliknij TUTAJ







Dziękujemy za przesłanie błędu