Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 września. Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława
17/07/2022 - 13:40

Podczas budowy hali sportowej zginął pracownik. Przed sądem staną dwie osoby

Zakończyło się postępowanie prokuratorskie, które miało wyjaśnić okoliczności i przyczyny katastrofy budowlanej w Żurowej. Podczas budowy hali gimnastycznej pod pracownikami sądeckiej firmy zawalił się strop. W wypadku zginął 42-letni mieszkaniec powiatu nowosądeckiego, a sześć osób zostało rannych.

Prokuratura Okręgowa w Tarnowie zakończyła postępowanie, które miało wyjaśnić przyczyny i okoliczności katastrofy budowlanej, która 29 stycznia 2021 roku wydarzyła się w Żurowej koło Tarnowa. Tak jak już wielokrotnie informowaliśmy na łamach „Sądeczanina”, podczas budowy sali gimnastycznej zawaliło się deskowanie wylewanego stropu.

Z dziesięciometrowej wysokości spadł świeżo wylewany beton, zbrojenie, belki prefabrykowane, pustaki i pracownicy sądeckiej firmy, którzy zajmowali się budową obiektu. Aż siedem osób zostało rannych. W najcięższym stanie był 42-letni mieszkaniec Kamiannej. Niestety jego życia nie udało się uratować.

Zobacz też Wylewali betonowy strop, nagle wszystko runęło. Halę budowała firma z Kamionki

Przez wiele dni w miejscu katastrofy pracowali policjanci, prokuratorzy, biegli, a także pracownicy Powiatowego Nadzoru Budowlanego w Tarnowie, którzy ustalali przyczyny tej tragedii. Po przeprowadzonej wizji w terenie, zaraz po katastrofie dyrektor Powiatowego Nadzoru Budowlanego w Tarnowie podjął decyzję o wszczęciu postępowania administracyjnego i wstrzymaniu prac.

Prokuratura Okręgowa w Tarnowie postawiła zarzuty kierownikowi budowy i inspektorowi nadzoru. W ocenie prokuratora to właśnie oni nie dopełnili swoich obowiązków.

- Obaj mężczyźni są oskarżeni o wiele uchybień związanych z organizacją pracy na budowie, niewłaściwe wykonanie szalunków, a także niewłaściwy dobór materiałów – powiedział Radiu Kraków prokurator Mieczysław Sienicki z Prokuratury Okręgowej w Tarnowie.

Zobacz też Śledczy i nadzór budowlany szukają przyczyn katastrofy budowlanej w Żurowej

Obaj mężczyźni już wkrótce staną przed sądem. Grozi im nawet do ośmiu lat więzienia. ([email protected] Fot. OSP Żurowa, KMP Tarnów)Dziękujemy za przesłanie błędu