Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 8 sierpnia. Imieniny: Izy, Rajmunda, Seweryna
20/03/2019 - 06:00

Pojemniki na odpady medyczne w korycie rzeki. Co było w środku?

W korycie rzeki Łososina znaleźli pojemniki, w których mogła się znajdować niebezpieczna substancja. Skąd się tam wzięły? Co było w środku? Te pytania na razie pozostają bez odpowiedzi.

We wtorek (19 marca) w samo południe pracownicy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej znaleźli w Łososinie Dolnej na brzegu rzeki dwa pojemniki nieznanego pochodzenia. Natychmiast poinformowali o znalezisku straż pożarną i policję. Na miejsce ruszyli strażacy z Nowego Sącza i Łososiny Dolnej oraz funkcjonariusze z sądeckiej komendy.

Zobacz też Tragedia w Wojnarowej. W silosie z trocinami znaleźli zwłoki pracownika

Pojemniki były zamknięte. Oba były koloru żółtego z czerwoną zatyczką o pojemności około 5 litrów każdy. Oznaczenie na pojemnikach informowało, że w środku znajduje się materiał zakaźny - prawdopodobnie odpady medyczne. W pobliżu nie było żadnych śladów, które mogłyby świadczyć o tym, że ich zawartość mogła wydostać się na zewnątrz. Strażacy zabezpieczyli miejsce. Następnie ubrani w kombinezony ochronne sprawdzili pojemniki przy użyciu urządzeń pomiarowych. Spryskali je środkiem sporobójczym i przeszukali dokładnie linię brzegową rzeki Łososiny w odległości około pół kilometra od znaleziska, w poszukiwaniu kolejnych pojemników, ale niczego nie znaleźli.

Gdy policjanci zakończyli już czynności dochodzeniowe, strażacy przełożyli pojemniki do worków na odpady, które następnie zabezpieczyli taśmą, aby nie doszło do rozszczelnienia. Na miejsce przybyli pracownicy zakładu komunalnego urzędu gminy. Okazało się, że zarządcą terenu jest Państwowe Gospodarstwo Wodne, dlatego policjanci powiadomili o znalezisku pracowników tej instytucji. Gdy dotarli już na miejsce, strażacy przekazali im pojemniki do utylizacji, jednocześnie informując o dalszym postępowaniu. Na tym zakończyły się działania, które trwały ponad dwie godziny.

Jak na razie nie wiadomo, co było w zabezpieczonych pojemnikach. Nie wiadomo też skąd się tam wzięły. W tej sprawie skontaktowaliśmy się z Nadzorem Wodnym w LimanowejNiestety jeszcze nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

RG [email protected], Fot. PSP Nowy Sącz

Pojemniki z niebezpieczną substancją nad brzegiem rzeki. Skąd się tam wzięły?
Fot. PSP Nowy Sącz


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)