Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 14 sierpnia. Imieniny: Alfreda, Maksymiliana, Selmy
12/07/2015 - 20:19

Ratownicy ćwiczyli w wąskich korytarzach Jaskini Niedźwiedziej

Ratownicy PSP ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego z Krynicy-Zdroju wspólnie ze strażakami – ochotnikami z Łabowej szkolili się w Jaskini Niedźwiedziej w Beskidzie Sądeckim.
Jaskinia znajduje się w paśmie Jaworzyny Krynickiej niedaleko Wierchu Nad Kamieniem.

- Jednym z głównych zadań, jakie strażacy mieli podczas tych ćwiczeń do wykonania było wytyczenie najkrótszej drogi dojścia oraz dojazdu pod otwór jaskini, jak również przeprowadzenie w niej pozorowanej akcji ratowniczej – powiedział naszemu portalowi st. bryg. Paweł Motyka, zastępca komendanta miejskiego PSP w Nowym Sączu.

Jaskinia ta znana jest m.in. z ciasnych korytarzy. Na terenie, na którym działa Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego Krynica znajduje się kilkaset jaskiń, z czego do największych należy Jaskinia ,,Diabla Dziura” w Bukowcu (długości 365 m, głębokości 42 m.).

Jaskinia Niedźwiedzia została odkryta w 1988 r. przez członków SKTJ z Nowego Sącza. Do następnego roku wyeksplorowano w niej 340 m korytarzy osiągając głębokość 28 m. W 1996 roku, po odkryciu okazałych partii za Skalną Pułapką długość jaskini wzrosła do 611 m.

- Niestety, już dwa lata później stwierdzono, że partie za Skalną Pułapką są, wskutek zawału, niedostępne – dodaje komendant Motyka.

W ostatnich latach próbowano odkopać tę część jaskini, ale się to nie udało.

Opr. (MACH)
Fot. i źródło PSP w Nowym Sączu.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)