Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
02/03/2020 - 19:35

Samochód płonął jak pochodnia. Czy właściciel może liczyć na odszkodowanie?

Wyjątkowo pechową końcówkę tygodnia zaliczył jeden z mieszkańców Sądecczyzny, któremu w Gołkowicach Górnych zapalił się samochód. Kiedy na miejsce przyjechali strażacy, przednia część pojazdu była już cała w ogniu. Choć pożar udało się szybko ugasić, straty jakie poniósł właściciel auta są dość duże.

Był niedzielny wieczór. Dochodziła godzina 18, jak w Gołkowicach Górnych zawyła syrena strażacka, która zwiastowała, że stało się jakieś nieszczęście. Strażacy szybko wsiedli do wozu i ruszyli we wskazane miejsce. Jak się okazało, w Gołkowicach Górnych palił się samochód marki Chrysler.

Zobacz też Grybów: pożar samochodu osobowego. Strażacy nadjechali przypadkiem

Auto było zaparkowane na poboczu. Komora silnika była cała w ogniu. Strażacy zaraz po dotarciu na miejsce zaczęli gasić pożar, polewając płonący pojazd pianą. Przez niespełna godzinę na drodze były utrudnienia. Ruch odbywał się wahadłowo.

Gdy ogień udało się już ugasić, strażacy sprawdzili samochód za pomocą kamery termowizyjnej, ale urządzenie nie wykazało żadnego zagrożenia. Na tym zakończyli akcję i wrócili do jednostek.

Zobacz też Nocny pożar w Januszowej. Samochód stanął w płomieniach [ZDJĘCIA]

Pożary samochodów to prawdziwa zmora kierowców. Nie ma żadnej zasady, co do marki i wieku. Płoną zarówno nowe, jak i nieco starsze auta. Czy standardowe ubezpieczenie obejmuje tego typu sytuacje? Czy właściciel może liczyć na odszkodowanie i zwrot kosztów naprawy samochodu? Jak się okazuje, w przypadku pożaru, właściciel pojazdu bez dobrowolnego ubezpieczenia autocasco, nie może liczyć na zwrot poniesionych kosztów naprawy.

- Samo obowiązkowe ubezpieczenie OC w takich sytuacjach to za mało. Alternatywą dla właścicieli pojazdów chcących zabezpieczyć się finansowo przed skutkami pożaru są dostępne na rynku ubezpieczenia minicasco, w których to znajdziemy w zakresie odpowiedzialności szkody powstałe przez ogień, ale i przez zwierzęta, upadające drzewo po silnych wiatrach czy również kradzież pojazdu. Taka propozycja jest znacznie korzystniejsza finansowo dla kierowców - wyjaśnia Paweł Rydwański, specjalista od ubezpieczeń.

RG r.gajewski@sadeczanin.info, Fot. PSP Nowy SączDziękujemy za przesłanie błędu