Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 21 stycznia. Imieniny: Agnieszki, Jarosława, Nory
21/04/2018 - 10:10

Sposób na podpalaczy suchych traw? Uważaj! Możesz stracić dotacje

Ledwo się zaczęła wiosna, a sądeccy strażacy już kilkaset razy byli wzywani do gaszenia suchych traw, które ktoś podpalił. Na nic się zdało straszenie mandatami. Ludzie za nic mają kary finansowe. Dalej wypalają suche trawy, bo wiedzą, że i tak nikt im nie udowodni, że to oni podpalili. Małopolscy strażacy znaleźli lepszy sposób na podpalaczy traw.

Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej zawarła porozumienie z małopolskim oddziałem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Po każdym pożarze traw strażacy będą ustalać numery działek, a następnie przekażą te informacje agencji, która wyciągnie konsekwencje wobec właściciela. 

- W niektóre miejsca jesteśmy wzywani każdego roku do gaszenia płonących traw. Dostaliśmy polecenie od naszych przełożonych z Krakowa, aby ustalać numery działek, które następnie przekazujemy do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – wyjaśnia Paweł Motyka, zastępca komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu.

Zobacz też Najpierw paliła się sucha trawa, a potem budynek gospodarczy [ZDJĘCIA]

Agencja sprawdzi właściciela działki, na której doszło do pożaru. Jeśli brał dopłaty, a trawa nie była właściwie wykaszana, to może je stracić.

Rolnicy mogą się oburzać, że zostali pokrzywdzeni, bo ktoś inny podpalił trawę na ich działce, a oni muszą ponosić konsekwencje. Urzędnicy będą bezwzględni, bo gdyby łąka została właściwie wykoszona przed zimą, to teraz nie byłoby co podpalać.

RG r.gajewski@sadeczanin.info, Fot. OSP Głębokie / OSP RytroDziękujemy za przesłanie błędu