Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
06/02/2021 - 00:20

Sprzedajesz na OLX? Miej się na baczności, możesz stracić duże pieniądze

Oszuści internetowi nie próżnują. Wymyślają coraz to nowe sposoby, aby wyłudzić pieniądze. W tym celu wykorzystują platformę internetową OLX i komunikator WhatsApp. Chwila nieuwagi oraz chęć szybkiej sprzedaży swoich rzeczy, może skończyć się utratą oszczędności na rachunku bankowym.

W dobie epidemii koronawirusa, w trosce o własne bezpieczeństwo, oszczędność czasu i pieniędzy, coraz więcej osób robi zakupy przez internet. Wykorzystują to oszuści, którzy wymyślają coraz to nowe sposoby, aby wyłudzić pieniądze.

Zobacz też Sądeczanin miał dostać pustaki. Stracił ponad 7 tysięcy złotych

W ostatnim czasie policjanci otrzymują coraz więcej zgłoszeń o oszustwach za pośrednictwem serwisu OLX.

- Oszuści udają osoby zainteresowane zakupem przedmiotów wystawionych na serwisach internetowych. Kontakt ze sprzedającym nawiązują najczęściej za pośrednictwem WhatsApp-a albo innego komunikatora. By sprawić wrażenie bardzo zainteresowanych zakupem towaru, często prowadzą obszerną korespondencję, szczegółowo wypytując o sprzedawany produkt – przestrzegają policjanci z Gorlic, którzy otrzymali już wiele tego typu zgłoszeń od pokrzywdzonych gorliczan.

Finalizując transakcję oszuści podsyłają spreparowany link, który przenosi na stronę, gdzie wymagane jest podanie kompletnych danych karty płatniczej i jej posiadacza.

- Jeśli to zrobimy, oszust wejdzie w posiadanie wszystkich danych, które są mu niezbędne do wykonywania transakcji na naszym rachunku bankowym – dodają policjanci.

Dokładnie w ten sposób została oszukana mieszkanka gminy Uście Gorlickie, która chciała sprzedać przedmioty za pośrednictwem strony OLX. Niczego nieświadoma kobieta podała przestępcom kompletne dane swojej karty. Już po chwili oszuści próbowali wykonać kilka międzynarodowych przelewów na kilkutysięczne kwoty. Kobieta może mówić jednak o dużym szczęściu. Jej rachunek bankowy, do którego przypisana była karta płatnicza, miał ustawione niskie limity transakcyjne. Kilkukrotne próby wykonania przez oszustów wielotysięcznych transakcji wzbudziły podejrzenie banku, który telefonicznie ostrzegł swoją klientkę, że może paść ofiarą przestępców. Kobieta natychmiast zablokowała kartę uniemożliwiając cyberprzestępcom wykorzystanie jej również w przyszłości.

Zobacz też Chcieli zarobić na „markowych” butach. Oszukali kilkadziesiąt osób

Co zrobić, aby nie paść ofiarą oszustów? Miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów. Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez WhatsApp czy Messenger.

- Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, również naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce – przestrzegają policjanci. ([email protected] Fot. Ilustracyjna Pixabay)Dziękujemy za przesłanie błędu