Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
18/12/2016 - 09:35

Szał świątecznych zakupów w sklepach. Obyś nie wracał do domu bez pieniędzy i dokumentów

W sklepach rozpoczął się szał świątecznych zakupów. W centrach handlowych i na targowiskach panuje już spory ruch. A w świątecznym tłoku oczywiście działają kieszonkowcy. Ten okres – to dla nich żniwa.

Policja apeluje do mieszkańców naszego regionu, aby uważać i być ostrożnym przy robieniu zakupów.

Mundurowi radzą, aby płacąc za zakupy, nie pokazywać, ile pieniędzy mamy przy sobie. Wzmożoną ostrożność należy też zachować w środkach komunikacji publicznej. Pamiętajmy, że torebka powinna być zawsze zamknięta, umieszczona z przodu, w zasięgu wzroku, portfel schowany w głębiej położonej przedniej kieszeni.

- Zwracajmy uwagę, czy wokół nas nie tworzy się tzw. „sztuczny tłok”, który jest wykorzystywany przez kieszonkowców – apeluje mł. asp. Justyna Basiaga, rzeczniczka sądeckiej policji.

Jeżeli zdecydujemy się na zakupy przez internet, unikajmy raczej korzystania z komputera w kafejce internetowej lub z otwartej sieci publicznej. Najbezpieczniejsze będzie użycie komputera domowego, z zainstalowanym programem antywirusowym.

Zanim zamówimy wybrany towar w sklepie internetowym warto wcześniej sprawdzić opinie o nim. Trzeba zwrócić uwagę na to, czy taki sklep zamieścił swój adres i numer telefonu, na wypadek, gdybyśmy chcieli złożyć reklamację, albo wystąpienia jakiś problemów.

Policja przestrzega, aby nigdy nie decydować się na zakup towaru po drastycznie zaniżonych „atrakcyjnych” cenach. Może to oznaczać, że towar jest wadliwy, bądź, że nigdy go nie otrzymamy. Nie należy też decydować się na kupno komputera bez oryginalnego oprogramowania na płytkach, ani na kupno telefonu komórkowego bez ładowarki, czy dokumentacji. Istnieje wtedy bardzo duże ryzyko, że sprzęt może być kradziony.

Nie należy też wyrzucać paragonów i innych dokumentów poświadczających zakup danego towaru. Mogą być nam potrzebne w postępowaniu reklamacyjnym lub w przypadku, gdy sprzedający dopuści się oszustwa.

Jak wtedy postępować? W przypadku oszustwa należy powiadomić policję. W innych sytuacjach spornych możemy skorzystać z pomocy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Opr. (MACH), źródło: KGP., Fot. KMP w Nowym Sączu.







Dziękujemy za przesłanie błędu