Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 stycznia. Imieniny: Anieli, Juliana, Przemysława
14/09/2016 - 16:45

Uwaga! Oszuści podają się za pracowników administracji

Policja ostrzega mieszkańców Nowego Sącza i powiatu przed oszustami, którzy dokonują przestępstw na tzw. „pracownika administracji”.

Oszuści nieustannie modyfikują metody, według których działają. Bardzo popularne w Małopolsce są oszustwa na pracownika elektrowni, czy wodociągów.

Sposób działania sprawców nie jest skomplikowany. Oszust podając się za pracownika np. elektrowni czy wodociągów jest wpuszczany do mieszkania pod pozorem odpisania danych z liczników, albo sprawdzeniu urządzeń, które uległy awarii.

Następnie umiejętnie odwraca on uwagę lokatora (np. prosi go o pomoc w spisaniu licznika), a sam w tym czasie przeszukuje mieszkanie i zabiera z niego pieniądze lub kosztowności.

Oszukane osoby przekonują się o tym, że padły ofiarą kradzieży zazwyczaj na krótko po tym jak rzekomy „pracownik administracji” opuszcza ich mieszkanie.

Oszustwa na pracownika administracjiOfiarą oszustów stała się trzy dni temu 89-letnia mieszkanka Nowego Sącza. W tym dniu do mieszkania starszej kobiety zapukała nieznajoma, która poinformowała ją, że w bloku doszło do awarii i w związku z tym może jej pomóc napełnić naczynia z wodą by zrobić zapasy. Lokatorka nieświadoma podstępu, wpuściła kobietę do mieszkania i udała się z nią do kuchni. Następnie zgodnie z jej poleceniem napełniała naczynia wodą.

Prawdopodobnie w tym czasie doszło do kradzieży pieniędzy. Po napełnieniu naczyń, kobieta pożegnała się i opuściła mieszkanie. Gdy po jakimś czasie  89-letnia sądeczanka zorientowała się, że z mieszkania zniknęła gotówka, zaalarmowała policję.  

Zobacz także: Nieszczęśliwy wypadek podczas prac polowych. Ranny mężczyzna trafił do szpitala

Policja radzi:

W przypadku, kiedy do drzwi naszego mieszkania zapuka osoba podająca się za pracownika administracji informująca o awarii należy:  

Sprawdzić czy faktycznie zaistniał problem, o którym informuje nas pracownik (np. należy samemu skontrolować, czy w łazience doszło do przecieku, wycieku) lub samemu odczytać licznik. I dopiero po pozytywnym zweryfikowaniu, czy doszło do rzekomej awarii wpuścić nieznajomą osobę do domu.

Nigdy nie należy zostawiać pracownika samego. Należy towarzyszyć mu cały czas podczas jego wizyty w naszym mieszkaniu.

W razie jakichkolwiek wątpliwości co do tego, czy mamy do czynienia z prawdziwym pracownikiem administracji nie należy działać w pośpiechu i nie wpuszczać takiej osoby do mieszkania bez dokładnego sprawdzenia jej identyfikatora i dokumentów.

O każdym przypadku oszustwa należy pilnie poinformować POLICJĘ - nr alarmowy 997 lub 112.

Opr. (MACH), Fot. (MACH)Dziękujemy za przesłanie błędu