Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 lutego. Imieniny: Almy, Cezarego, Jarosława
25/01/2021 - 14:55

W Nowym Sączu omal nie doszło do tragedii. 3-letnie dziecko trafiło do szpitala

Niewiele brakowało, a w budynku wielorodzinnym przy ulicy Kraszewskiego w Nowym Sącz doszłoby do tragedii. W mieszkaniu ulatniał się tlenek węgla. 3-letnie dziecko zostało zabrane do szpitala.

Wszystko zaczęło się od bólu głowy, nudności i złego samopoczucia. Takie właśnie objawy miała rodzina, która mieszka w jednym z budynków przy ulicy Kraszewskiego w Nowym Sączu. Na szczęście bardzo szybko zorientowali się, że w ich mieszkaniu prawdopodobnie ulatnia się tlenek węgla. Niezwłocznie wezwali pomoc i pootwierali okna w mieszkaniu.

Już po kilku minutach na miejsce dotarło pogotowie ratunkowe, policja i straż pożarna. Strażacy sprawdzili budynek czujnikami niebezpiecznych gazów. Urządzenie pokazało 12 ppm tlenku węgla, choć wcześniej, zanim właściciele otworzyli okna, z pewnością czadu było znacznie więcej w mieszkaniu.

Zobacz też Turystka była nieprzytomna. Przyleciał po nią śmigłowiec LPR

Załoga pogotowia ratunkowego udzieliła wszystkim domownikom pomocy. Do szpitala zostało zabrane 3-letnie dziecko. Aż strach pomyśleć, jak to się mogło skończyć.

Przypomnijmy. Tlenek węgla powstaje w procesie niepełnego spalania. Zbyt mała ilość tlenu dopływa do paleniska i wtedy wytwarza się tlenek węgla. Jest to bardzo niebezpieczna substancja, ponieważ jest bezbarwna, bezwonna i nie ma smaku. Aby uniknąć zagrożenia, należy przeglądnąć urządzenia grzewcze, aby działały sprawnie oraz sprawdzić wentylację.

Do zatrucia tlenkiem węgla najczęściej dochodzi w łazienkach. Bardzo często są tam zamontowane przepływowe podgrzewacze wody, ale do zatrucia czadem może dojść także wszędzie tam, gdzie odbywa się proces spalania.

Wykrycie czadu w początkowej fazie umożliwiają czujniki tlenku węgla. Gdy urządzenie odezwie się, trzeba poprosić o pomoc strażaków,  jak najszybciej przewietrzyć mieszkanie i ewakuować się na zewnątrz. (r.gajewski@sadeczanin.info Fot. Ilustracyjne)







Dziękujemy za przesłanie błędu