Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 14 maja. Imieniny: Bonifacego, Julity, Macieja
04/03/2018 - 11:40

Wstrząsające statystyki: 47 nietrzeźwych kierowców, 30 wypadków i 322 kolizje

Sądeccy policjanci podsumowali ferie na Sądecczyźnie. Funkcjonariusze czuwali nad bezpieczeństwem na drogach i stokach narciarskich. Organizowali również spotkania i imprezy dla wypoczywających dzieci.

Podczas ferii zimowych na drogach można było spotkać więcej policjantów niż na co dzień. Kontrolowali prędkość i trzeźwość kierowców, a także stan techniczny pojazdów. Bardzo szczegółowo sprawdzali autobusy, którymi przewożone były dzieci i młodzież.

- Skontrolowaliśmy aż 5446 pojazdów oraz 34 autobusy, w tym 12 autokarów zgłoszonych do kontroli przed wyjazdem. W jednym przypadku z uwagi na stan techniczny, zatrzymano dowód rejestracyjny i uniemożliwiono dalszą jazdę autobusu – tłumaczy Iwona Grzebyk-Dulak z sądeckiej policji.  

Niestety nie brakowało też nietrzeźwych kierowców. Policjanci zatrzymali aż 47 osób. 298 nie miało zapiętych pasów bezpieczeństwa, a w 16 samochodach dzieci były niewłaściwie przewożone. Podczas ferii na sądeckich drogach doszło do 30 wypadków i 322 kolizji. W porównaniu z poprzednim rokiem, o 15 zmniejszyła się liczba wypadków, ale znacznie wzrosła liczba kolizji.

Policjanci zatroszczyli się również o pieszych. Prowadzili liczne akcje promujące ich bezpieczeństwo. Rozdawali ulotki, a także kierowali apele do sądeczan w lokalnych mediach i kościołach, aby dotrzeć do jak największego grona odbiorców i zapobiec wypadkom na przejściach dla pieszych, które niestety w większości przypadków kończyły się śmiercią.  

Zobacz też Ferie nie takie bezpieczne: byli nietrzeźwi kierowcy, mandaty i ranni

Funkcjonariuszy można było spotkać również na stokach narciarskich w Krynicy, Tyliczu, Wierchomli i Rytrze. Przypominali narciarzom o zasadach bezpiecznej jazdy na nartach. Dzięki ich czujności, udało się zatrzymać dwie osoby, które jeździły pod wpływem alkoholu. Zostały one ukarane karą grzywny.

Na stokach w Tyliczu stróże prawa przeprowadzili akcje profilaktyczne pod nazwą  „Bezpiecznie na stoku z Inspektorem Wawelkiem”, a w Wierchomli „Bezpieczna Zima w Dwóch Dolinach”.

Zobacz też Nareszcie ferie! Zobacz jakie atrakcje czekają w Nowym Sączu

Podczas ferii w ramach dni otwartych, funkcjonariusze otworzyli dla dzieci drzwi komendy.

- Podobnie jak w latach ubiegłych, również podczas tegorocznych ferii odwiedziło nas kilkaset milusińskich – dodaje Policjantka.

RG r.gajewski@sadeczanin.info Fot. Ilustracyjne Sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020