Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 4 sierpnia. Imieniny: Dominiki, Dominika, Protazego
12/05/2020 - 10:45

Wypadki w górach. Goprowcy ratowali rannych turystów

Ostatnie dni były bardzo pracowite zarówno dla krynickich, jak i podhalańskich goprowców. Wiele razy śpieszyli na pomoc rannym turystom, którzy doznali urazu na szlakach i nie byli w stanie kontynuować wędrówki.

W minioną niedzielę (10 maja) na czerwonym szlaku granicznym na Lackową doszło do poważnego wypadku. Czterech ratowników Grupy Krynickiej GOPR ruszyło karetką terenową z quadem na pomoc rannemu turyście. Po dotarciu na miejsce okazało się, że mężczyzna ma uraz kończyny dolnej.

Teren, w którym się znajdował, był trudno dostępny, dlatego goprowcy po zabezpieczeniu kończyny, ewakuowali rannego za pomocą technik linowych do bezpiecznego miejsca, a następnie quadem przewieźli do karetki pogotowia ratunkowego, która zabrała go do szpitala.

Zobacz też Najpierw ratowali rowerzystę, potem szukali 13-latka

W tym samym dniu podobną akcję ratunkową prowadzili podhalańscy goprowcy. W samo południe zostali poinformowani, że w pobliżu Polany Rozdziele w Gorcach znajduje się kobieta, która potknęła się i doznała bolesnego urazu kolana. Nie była w stanie samodzielnie kontynuować dalszej wędrówki, dlatego wezwała pomoc.

Po dotarciu na miejsce ratownicy zabezpieczyli uraz i ewakuowali poszkodowaną do miejscowości Obidowa, gdzie czekało na nią pogotowie ratunkowe. Na szczęście i tym razem wszystko dobrze się skończyło. Turystka została przewieziona do szpitala.

- Przypominamy, że w górach, nawet na relatywnie prostych odcinkach szlaku, należy zawsze zachowywać uwagę i ostrożność. Pechowe nadepnięcie na luźny kamień, śliskie liście, czy błotniste miejsce może skończyć się urazem i długotrwałą rehabilitacją – przestrzegają ratownicy z Grupy Podhalańskiej GOPR.

RG [email protected], Fot. Grupa Podhalańska GOPRDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)