Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 9 lutego. Imieniny: Bernarda, Eryki, Rajmunda
06/12/2022 - 14:25

Wyrzucił przez okno prawie 40 tysięcy złotych! Bał się, że wszystko straci

Rozmawiając przez telefon z nieznajomymi musimy zachować szczególną ostrożność. Nawet jeśli ktoś podaje się za członka naszej rodziny, nie oznacza to, że mówi prawdę. Niedawno oszuści zaatakowali w Krakowie. Dwie starsze osoby straciły łącznie prawie 200 tysięcy złotych.

Oszustwo na wnuczka

Niestety, oszuści nie próżnują. Ich przebiegłe metody sprawiają, że kolejne osoby tracą oszczędności swojego życia. Tym razem wszystko wydarzyło się w Krakowie. Niedawno, do 89-latki zadzwonił ktoś, kto podał się za jej wnuka. Mówił, że spowodował wypadek. Ucierpieć w nim miała ciężarna kobieta. Potwierdziły to dwie kolejne osoby, podające się za policjanta i adwokata.

- Zmanipulowana przez oszustów starsza pani przekazała nieznajomej kobiecie, podającej się za adwokata, 150 tys. złotych, które miały posłużyć jako kaucja dla wnuka. Kiedy 89-latka zorientowała się, że żadnego wypadku nie było i padła ofiarą przestępców zgłosiła sprawę policjantom z Komisariatu Policji III w Krakowie – informuje krakowska komenda.

Wyrzucił przez okno tysiące złotych

To jednak nie koniec. Kolejną ofiarą padł 78-latek z Mistrzejowic. W tym przypadku złodzieje powiedzieli mu, że jego pieniądze są zagrożone. Słysząc to, wyrzucił przez okno 37 tysięcy złotych. Niedługo potem zostawił na osiedlowym parkingu kolejne 28 tysięcy. Po chwili zorientował się, że to wszystko oszustwo…

- Apelujemy o ostrożność i ograniczone zaufanie do osób, które słyszymy w słuchawce naszych telefonów. Pamiętajmy, że nasi współrozmówcy mogą podać się za każdego – współmałżonka, dziecko, wnuka, urzędnika, policjanta czy pracownika banku. Kiedy telefonująca do nas osoba opowiada niecodzienną, wręcz sensacyjną historię, wywiera presję czasu, nie pozwala przerwać rozmowy, pyta o nasze oszczędności i/lub prosi o pożyczkę, najlepiej się rozłączmy oraz natychmiast zadzwońmy na Policję. Nigdy i pod żadnym pozorem nie przekazujmy naszych pieniędzy oraz kosztowności obcym osobom – tłumaczy policja. ([email protected], fot.: Rafał Gajewski/ zdjęcie ilustracyjne)Dziękujemy za przesłanie błędu