Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
03/12/2022 - 09:50

Za wypadek "na gazie" stracisz auto i zapłacisz nawet 100 tysięcy! Mamy nowelizację kodeksu karnego

Jak informuje kancelaria prezydenta RP, prezydent Andrzej Duda podpisał 2 grudnia nowelizację kodeksu karnego, która zakłada m.in. zwiększenie wymiaru kar dla kierowców, którzy prowadzili na podwójnym gazie i spowodowali w tym stanie wypadek.

Za wypadek "na gazie" stracisz auto i zapłacisz nawet 100 tysięcy! Prezydent RP podpisał nowelizację kodeksu karnego

Obostrzeń wprowadzonych podpisem prezydenta – po uprzednim zatwierdzeniu przez Sejm - jest więcej, ale my dziś skupimy się na tych związanych z prowadzeniem pojazdów na podwójnym gazie. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie kancelarii prezydenta chodzi o sankcje związanie z spowodowaniem katastrofy w ruchu lądowym, spowodowaniem wypadku, wskutek którego doszło do naruszenia czynności narządu ciała lub rozstroju zdrowia innej osoby.

Zobacz też: Koniec problemów Lidla w Chełmcu? Nadzór budowlany dał zielone światło

- W takich przypadkach ustawa ustanawia obligatoryjny przepadek pojazdu mechanicznego prowadzonego przez sprawcę przestępstwa w ruchu lądowym albo równowartości takiego pojazdu.

Przepadku nie orzeka się, jeżeli sprawca prowadził niestanowiący jego własności pojazd mechaniczny wykonując czynności zawodowe lub służbowe polegające na prowadzeniu pojazdu na rzecz pracodawcy. W takim wypadku sąd orzeka nawiązkę w wysokości co najmniej 5 000 złotych (do 100 tys. zł) na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – informuje kancelaria.

- Przewidziane jest zaostrzenie kary wymierzanej sprawcy, który bezpośrednio po popełnieniu w stanie nietrzeźwości lub odurzenia jednego ze wskazanych w ustawie przestępstw, spożywa napój alkoholowy lub zażywa środek odurzający w celu uniknięcia odpowiedzialności, wykazując, że w czasie popełnienia przestępstwa był trzeźwy lub nie był odurzony..

Jak dodaje "Rzeczpospolita": - Ustawa przewiduje trzymiesięczny okres vacatio legis, z wyjątkiem przepisów dotyczących obligatoryjnego przepadku samochodu albo jego równowartości, które wejdą w życie po upływie roku od ogłoszenia ustawy. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)







Dziękujemy za przesłanie błędu