Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 26 kwietnia. Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda
21/09/2014 - 08:17

Zagrożenia w sieci internetowej, profilaktyka i reagowanie

W ramach współpracy z Małopolską Policją w zakresie podnoszenia bezpieczeństwa mieszkańców Małopolski powstał projekt edukacyjny pn. „Zagrożenia w Sieci-profilaktyka, reagowanie”. W województwie małopolskim funkcjonuje 1455 szkół podstawowych, w których planowane są spotkania edukacyjne dla dzieci, rodziców i nauczycieli z zakresu przeciwdziałania „cyberuzależnieniom”.
Podstawowym celem w ramach programu edukacyjnego w obszarze uzależnienia od internetu – nowych technologii, adresowanych do dzieci klas 4-6 szkół podstawowych jest przekazanie młodzieży zasad bezpiecznego korzystania z sieci internetowej oraz zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zagrożeń związanych z „cyberuzależnieniami”.

„Cyberuzleżnieniem” oraz związaną z nim cyberprzemocą zagrożone są w szczególności dzieci. Polska szkoła ulega zmianom. Do pracowni przedmiotowych wkroczyły nowe przedmioty nauczania, nowe podręczniki, nowe pomoce dydaktyczne tj. komputery, tablety, ebooki. Następuje dynamiczny rozwój technologii informatycznych, które mogą być wykorzystywane przeciwko ich użytkownikom.

Uzależnienie od internetu rozwija się stopniowo i niezauważalnie, wypierając dotychczasowe zainteresowania i obowiązki dziecka.
Niepokojącym jest fakt, że młodzież bardzo często wykorzystuje nowe rozwiązania technologiczne w sposób niekontrolowany. Wraz z możliwością korzystania przez dzieci i młodzież z nowych dóbr, zmieniła się charakterystyka zdarzeń przestępczych, przez nich dokonywanych. Coraz częściej można się spotkać z opinią, że cyberzagrożenia, powoli zaczynają wypierać inne czyny karalne z polskich szkół.

Polskie ustawodawstwo nie podaje jednej spójnej definicji „przestępstwa internetowego”. Można przyjąć, że są to czyny zabronione, popełniane w sieci internetowej lub z wykorzystaniem np. telefonu komórkowego. Szeroką gamę tych czynów, możemy określić mianem cyberzagrożeń m.in.:
Cyberbulling, to prześladowanie innych osób z wykorzystaniem Internetu i narzędzi elektronicznych – telefony komórkowe, maile, witryny internetowe, czaty, fora dyskusyjne, a także dręczenie przez komunikatory, czy też złośliwe SMS-y.

Grooming, to działania podejmowane w celu zaprzyjaźnienia się i nawiązania więzi emocjonalnej z dzieckiem, aby zmniejszyć jego opory i później wykorzystać je seksualnie. Jest to także mechanizm używany, by nakłonić dziecko do prostytucji, czy udziału w pornografii dziecięcej. Potocznie poprzez grooming rozumie się uwodzenie dzieci przez Internet.

Stalking, jest definiowany, jako „złośliwe i powtarzające się nagabywanie, naprzykrzanie się, czy prześladowanie, zagrażające czyjemuś bezpieczeństwu". Stalking jest często powiązany z czynami karalnymi tj. obrazą i zniewagą, zniszczeniem mienia, przemocą domową. Przykładowe zachowania definiowane, jako stalking to śledzenie ofiary, osaczanie jej (np. poprzez ciągłe wizyty, telefony, smsy, pocztę elektroniczną, podarunki) i ciągłe, powtarzające się nagabywanie. Działania te są szczególnie niebezpieczne, gdy mogą przybrać formę przemocy fizycznej zagrażającej życiu ofiary.

Seksting, to fotografowanie się przez młode osoby, przy użyciu telefonu komórkowego, aparatu fotograficznego i rozsyłanie zrobionych zdjęć np. znajomym, umieszczanie ich na portalach społecznościowych.

Samorząd województwa małopolskiego z uwagi na fakt, że uzależnienie od internetu oraz towarzyszące temu zagrożenia stają się coraz powszechniejszym problemem społecznym podjął działania profilaktyczne mające na celu poszerzenie wiedzy w tym zakresie poprzez działania edukacyjne wdrażane w szkołach przez funkcjonariuszy policji z terenu województwa małopolskiego.

Oprac. (Rob)
Źródło i fot: profilaktykawmalopolce.pl
 






Dziękujemy za przesłanie błędu