Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 25 października. Imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora
01/02/2019 - 15:45

Znalazł kartę bankomatową i płacił nią za zakupy. Grozi mu 10 lat więzienia

Znalazł kartę bankomatową. Poszedł do sklepu i płacił nią za zakupy. Teraz może trafić za kraty nawet na 10 lat.

Kilka dni temu kryniccy policjanci zostali poinformowani, że jednemu z mieszkańców zginęła karta bankomatowa. Jak się okazało, właściciel karty o tym, że ją stracił zorientował się dopiero po kilku godzinach, gdy chciał zapłacić za zakupy. Był przekonany, że kartę zgubił w rejonie bankomatu, gdzie kilka godzin wcześniej wybierał pieniądze. Następnego dnia mężczyzna sprawdził konto. Okazało się, że zniknęło z niego kilkaset złotych. W przeciągu kilkunastu godzin ktoś aż sześciokrotnie użył jego karty.

Wtedy dopiero właściciel zablokował ją za pośrednictwem infolinii banku i zgłosił się do komisariatu policji złożyć zawiadomienie. Funkcjonariusze natychmiast przystąpili do działania. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Jeszcze tego samego dnia policjanci ustalili sprawcę i przedstawili mu zarzuty kradzieży z włamaniem.  

- Funkcjonariusze ustalili, że za transakcje kartą odpowiada 50-letni mieszkaniec powiatu olkuskiego. Mężczyzna wykorzystując fakt, iż znalazł kartę z możliwością płatności zbliżeniowych płacił nią w sklepach spożywczych i w kawiarni nie przekraczając ograniczenia kwotowego 50 zł – wyjaśnia Iwona Grzebyk-Dulak, rzecznik prasowy sądeckiej policji.

Teraz mężczyzna będzie tłumaczył się przed sądem. Za kradzież z włamaniem grozi mu od roku do 10 lat więzienia.

- W przypadku utraty karty z funkcją płatności zbliżeniowych, jak to miało miejsce w tym przypadku, należy jak najszybciej zgłosić ten fakt do swojego banku, który zablokuje możliwość jej użycia. Jeśli nie znajdujemy się w pobliżu placówki bankowej, skorzystajmy z aplikacji mobilnej lub zadzwońmy na infolinię. Gdy okaże się jednak, że przed poinformowaniem banku o zgubieniu karty ktoś dokonał przy jej użyciu transakcji, zgłośmy to na policję – tłumaczy policjantka.

Opr. RG [email protected] Źródło i Fot. Ilustracyjna KMP Nowy SączDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)