Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
21/08/2023 - 16:30

Hubertówka pod Jaworzem: nasyć się Beskidem Wyspowym!

Są tacy, którzy twierdzą, że Beskid Wyspowy to jedne z najpiękniejszych gór w Polsce. A Wy będziecie się mogli o tym przekonać wypoczywając w Hubertówce pod Jaworzem w Kobyłczynie, gdzie dziś zabieramy Was w kolejnym odcinku naszego cyklu „Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi”.

Hubertówka pod Jaworzem: nasyć się Beskidem Wyspowym!

Kobyłczyna leży w gminie Laskowa a sama Hubertówka pod Jaworzem położona jest dosłownie 15 minut spacerem od wieży widokowej pod Jaworzem. To drewniana, 20-metrowa konstrukcja, która mieści się na polanie tuż pod szczytem o tej samej nazwie. Wieża jest na wysokości 800 metrów a sama góra Jaworz ma 912 metry. Przy dobrej pogodzie widać stąd Pogórze Rożnowskie, Pasmo Łososińskie, Beskid Sądecki, Kotlinę Sądecką a nawet Tatry. 

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: piękny Beskid Wyspowy i fantastyczny klimat "Pod Sośliną" w Męcinie

Z Kobyłczyny przez Wronowice, Świdnik, Zawadkę, Chomranice, Wysokie, Przyszową, Stronie – w około 2,5 godziny na rowerze a w około 40 minut autem dojedziecie do kolejnej ciekawej wieży widokowej, czyli wieży widokowej na Skiełku w Łukowicy. Szczyt Skiełku jest na wysokości 749 m.n.p.n. a sama wykonana ze stali wieża ma wysokość 28 metrów a platforma widokowa jest na poziomie 23 metrów. Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Gorce, Pieniny, Tatry i bardzo daleko Pogórze. Jako ciekawostkę podajmy, że Skiełek to jeden z 40 szczytów Korony Beskidu Wyspowego.

W Laskowej z kolei, za budynkiem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, znajdują się stawy rekreacyjne. Dla dzieciaków jest tutaj ogólnodostępny Park Rekreacji. Laskowa ma też przepiękny dwór - unikalny przykład polskiej drewnianej architektury rezydencjonalnej z wieku XVI, który możecie zwiedzić po uzgodnieniu z właścicielami.

Miłośnikom wędkowania polecamy stawy rybne w Żmiącej gdzie można nie tylko wędkować ale również kupić pstrąga świeżego, wędzonego bądź smażonego. Tu też jest miejsce do grillowania i można zamówić całego barana. Naprawdę - jest w czym przebierać.

Hubertówka pod Jaworzem: nasyć się Beskidem Wyspowym!

Z Kobyłczyny przez Wronowice w niecałą godzinę dojedziecie do Tęgoborzy a stąd macie na wyciągnięcie ręki całe Jezioro Rożnowskie. Co tu na Was czeka? W Znamirowicach – wieś jest położona w gminie Łososina Dolna - podziwiać można największą tego typu budowlę na świecie wzniesioną rękami jednego człowieka, czyli kamienny Most Stacha. Światło pozostawione dla wody jest tak duże, że śmiało może przejść tędy dorosły, wysoki człowiek bez konieczności schylania się.

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: JordaNova, dla rowerzystów strategiczny punkt wypadowy

W Rożnowie, z inicjatywy hetmana Jana Amora Tarnowskiego, w XVI wieku rozpoczęto budowę pierwszego zamku-warowni o nowożytnej fortyfikacji obronnej tzw. Niestety po jego śmierci Tarnowskiego budowę przerwano, ale do dziś można podziwiać pozostałości tej imponującej budowli.

Hubertówka pod Jaworzem: nasyć się Beskidem Wyspowym!

Również w Rożnowie czekają na Was ruiny Zamku Zawiszy. Pierwotnie na wzgórzu stała jedynie strażnica wzniesiona w XIII wieku przez ród Gryfitów. Natomiast gotycki zamek powstał w latach 1336-1370 prawdopodobnie z inicjatywy Piotra i Klemensa Rożena herbu Gryf.

Niedaleko jest Tropie z przepięknym kościołem pustelników Świerada i Benedykta z XIII. To budowla romańska i jeden z najstarszych kościołów w Małopolsce. A stąd już w kilka minut czeka na Was zamek Tropsztyn – zrekonstruowany zamek Gierałtów i Chebdów w Wytrzyszczce. Warownia ta najprawdopodobniej powstała w pierwszeh połowie XIII wieku z inicjatywy rodu Ośmiorogów. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1231 roku. Pierwsze murowane zabudowania zamkowe powstały przypuszczalnie w wieku XIV. 

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: Willa Lawenda w Rytrze, w górach, ale zaraz obok plaży

Ze Znamirowic możecie dojechać Bukowca w gminie Korzenna, obejrzeć piękne dzieło Matki Natury, czyli Diable Skały. Skały, z których część przypomina kształtem baszty, mury i grzyby wchodzą w skład rezerwatu Bukowiec, na terenie gminy Korzenna.

W Chełmcu – na dojazd na rowerze przez Wronowice, Świdnik, Chomranice, Marcinkowice, Rdziostów trzeba liczyć około 2 godzin - na Paściej Górze znajdziecie w lesie pozostałości grodziska liczącego sobie około tysiąc lat. Do niedawna było wiadomo tylko tyle – według oficjalnych źródeł - że w tzw. czasach Wiślan, wczesnopiastowskich, na górze Chełm funkcjonował rozległy gród. Majdan, czyli część główna, znajdował się na wypłaszczeniu i otoczony był trzema pierścieniami wałów ochronnych. Od południa były dwa podgrodzia chronione dodatkowymi  wałami. W sumie grodzisko miało aż 300 metrów rozpiętości i miało ochraniać szlak handlowy wzdłuż Dunajca. W Chełmcu czeka na Was też Aqua Park oraz niedawno otwarta kręgielnia tuż obok. 

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: Domek nad Stawem w Łabowej, tu doskonale rozumieją rowerową pasję

Ale już sama Hubertówka pod Jaworzem, to wyjątkowe miejsce. Jest tu 18 miejsc noclegowych na klimatycznym poddaszu w drewnie w 4 pokojach dwuosobowych, cztero oraz sześcioosobowym. Wszystkie pokoje mają swoje łazienki a dodatkowo goście mogą korzystać z w pełni wyposażonego aneksu kuchennego. Dla zainteresowanych gospodarze przygotowują posiłki pod zamówienie: śniadania, obiady, obiadokolacje, kolacje, które można zjeść w restauracji, która jest częścią Hubertówki. – Serwujemy naszą tradycyjną, regionalną kuchnię w tym nasze sery a dania przygotowujemy z lokalnych produktów. Naszą specjalnością są dania z dziczyzny – zaznaczają gospodarze.

Na ogrodzonym terenie wokół obiektu jest miejsce na grilla i na ognisko, balia z gorącą wodą i jacuzzi. Jest też sauna. Dla maluchów duży plac zabaw dla dzieci. Ogromnym atutem Hubertówki jest taras widokowy z fantastycznym widokiem na Beskid Wyspowy. Obiekt ma wi-fi i parking dla gości. Hubertówka jest z dala od zabudowań, wokół jest las i w którą ścieżkę byście nie skręcili, to czekają na Was przepiękne łąki i widoki. To jedno z tych magicznych miejsc, gdzie rzeczywiście błyskawicznie oderwiecie się od zgiełku miasta.

Ważne – niedaleko Hubertówki jest wypożyczalnia rowerów a gospodarze bardzo chętnie pomogą Wam wybrać najciekawsze, najatrakcyjniejsze i dopasowane do Waszych możliwości trasy. Zapraszamy! 

DANE KONTAKTOWE:

Hubertówka pod Jaworzem

Kobyłczyna 26, 34-603 Jaworze

tel. +48 504 120 486, +48 504 443 446

e-mail: [email protected]

www.hubertowkapodjaworzem.pl

REGULAMIN PROJEKTU „Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi” do pobrania TUTAJ.

Zadanie "Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi" współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministra Sportu i TurystykiDziękujemy za przesłanie błędu