Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 6 czerwca. Imieniny: Laury, Laurentego, Nory
03/01/2016 - 19:30

Nowy Sącz: Uczcili 101. rocznicę pobytu legionistów Piłsudskiego

Od dwóch tygodni róg ulicy Jagiellońskiej i Lwowskiej przyozdabia biało-czerwony wieniec. Znajduje się tam tablica upamiętniająca ważne wydarzenia dla Nowego Sącza oraz niepodległości Polski.

W grudniu 1914 roku miała miejsce bitwa pod Marcinkowicami, po której 13 grudnia do Nowego Sącza wkroczyli legioniści z komendantem Piłsudskim na czele. Powitanie na rynku  było jedną z największych manifestacji patriotycznych w dziejach miasta. Żołnierze zostali rozlokowani po całym mieście, sądeczanie starali się wspomóc legionistów poprzez m.in. dostarczanie im ubrań, w tym ciepłej bielizny. Odpowiednią odezwę burmistrza Wiktora Oleksego rozwieszono w mieście.  

19 grudnia 1914 roku z rozkazu Józefa Piłsudskiego przeformowano oddziały legionowe w I Brygadę Legionów Polskich. Następnego dnia żołnierze wyruszyli toczyć kolejne boje pod Łowczówek.

Tablicę pamiątkową odsłonięto w roku 1994  z inicjatywy Konfederacji Polski Niepodległej oraz Związku Strzeleckiego "Strzelec" . 19 grudnia 2015 roku w 101. rocznicę  tego wydarzenia, absolwenci Gimnazjum nr 11 im. Adama Mickiewicza , w którym to legioniści stacjonowali, a także członkowie patriotycznego stowarzyszenia Narodowy Nowy Sącz upamiętnili to ważne wydarzenie. Na kilku witrynach sklepowych na ulicy Jagiellońskiej pojawiły się odezwy z 1914 roku.

Akcję przeprowadziła piątką młodych Sądeczan: Karol Pierzchała, Krzysiek Zaczyk, Mark Keci, Tomek Tekieli i niżej podpisany.

Przyświecało nam hasło: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.

Kacper Szewczyk

Fot. własne

Nowy Sącz: Uczcili 101. rocznicę pobytu legionistów Piłsudskiego


Dziękujemy za przesłanie błędu