Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 września. Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny
27/02/2023 - 12:30

Krynica: książki, spotkania autorskie, uroczyste gale, a w tle... banany i mandarynki

Osoby odwiedzające 5. Sądeckie Targi Książki (24-25 luty) w Pijalni Głównej w Krynicy-Zdroju mogły poczuć się, jak w ogrodzie botanicznym. Oprócz tego, że zapoznały się z nowościami wydawniczymi, zachwycały się też drzewkami cytrusowymi, które właśnie owocują.

Setki osób odwiedziły 5. Sądeckie Targi Książki (24-25 luty) w Pijalni Głównej w Krynicy-Zdroju. 

Oprócz tego, że miały one możliwość zapoznania się z nowościami wydawniczymi i brania udziału w spotkaniach z autorami książek, w tej zimowej oranżerii, przechadzając się między palmami, mogły poczuć się, jak w ogrodzie botanicznym.

Pijalnia Główna kilka lat temu, po gruntownej przebudowie i modernizacji zyskała nową szklaną elewację i przebudowane wnętrze. Oranżerię poddawano rewitalizacji, część roślin dokupiono, inne zostały podarowane przez osoby prywatne, które same je wyhodowały. 

W ten sposób do oranżerii trafiły wyjątkowe okazy.

Z Tęgoborzy pozyskano olbrzymiego fikusa. Kwiat nie mieścił się w holu jednorodzinnego domu, więc stał się prawdziwą ozdobą  pijalni. Jest też piękna areokaria przywieziona z Nowego Sącza. 

Fikusy, oleandry, okazy z rodziny palmowców, rododendrony czy egzotyczne drzewka owocowe, takie jak na przykład ozdobne mandarynki z basenu Morza Śródziemnego. Są tu też juki, paprocie oraz bananowiec, który owocuje.

Bananowiec jest rośliną, która pochodzi z tropikalnych i subtropikalnych rejonów Azji (Półwysep Malajski) i Australii. Uprawa rozprzestrzeniła się na wyspy Pacyfiku oraz wybrzeża Oceanu Indyjskiego,  Amerykę Południową oraz Środkową.

Największą ozdobą bananowca jest rozłożysty pióropusz liści formujący się na szczycie krótkiego pędu i tworzący łodygę, powstającą z dolnych części najstarszych, obumierających liści. Bananowce osiągają nawet 15 metrów. (MK) fot. (MK). Dziękujemy za przesłanie błędu