Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 4 lutego. Imieniny: Andrzeja, Mariusza, Weroniki
08/09/2022 - 09:40

Uwaga na niedźwiedzia! Drapieżnik kolejny raz pojawił się w naszych stronach

W naszych stronach ponownie pojawił się niedźwiedź. Jak udało nam się potwierdzić, aktualnie przebywa na terenie Nadleśnictwa Łosie. Wędrujący po górach w tamtym rejonie powinni zachować szczególną ostrożność.

Niedźwiedź w powiecie gorlickim

Co jakiś czas słyszymy, że niedźwiedzie pojawiają w naszych stronach. Niedawno również ukazała się taka informacja, wywołując duże poruszenie. Możemy o tym przeczytać na profilu Facebookowym Wysowa-Zdrój Nad Wysową.

- Ursus arctos był ostatnio widziany w lasach nad Wysową. (Huta Wysowska/Ropki). Nagrał się na fotopułapkę. Wiadomość pochodzi od leśników. Ważne info dla turystów: misio nie jest pluszowy. Leśnicy odradzają, głaskanie, przytulanie, gilganie, itp. – czytamy w poście.

Gdzie dokładnie przebywa niedźwiedź?

Aby dowiedzieć się czegoś więcej skontaktowaliśmy się z Nadleśnictwem Łosie. Nadleśniczy Bartłomiej Sołtys potwierdził tę informację. – W zasadzie co roku mamy doniesienia o tym, że niedźwiedzie zostały zaobserwowane na terenie Nadleśnictwa Łosie i teraz jest podobnie. Zaledwie kilka dni temu jeden dorosły osobnik był widziany przez  podleśniczego Leśnictwa Stawisza w uroczysku Czertyżne. Sądząc po jego rozmiarach wstępnie oceniono go na 3-4 lata. Niedźwiedź ten aktualnie dość swobodnie przemieszcza się przez tereny Nadleśnictwa. Około dwa miesiące temu najprawdopodobniej to właśnie jego odchody były rejestrowane w leśnictwie Magura, czyli w odległości kilkunastu kilometrów od wyżej wspomnianej obserwacji . Myślimy, że to cały czas ten sam osobnik – wyjaśnia nadleśniczy.

Jak wiadomo niedźwiedzie są drapieżnikami, a spotkania z nimi najlepiej unikać. Mimo że na terenie Nadleśnictwa Łosie przebywają dość regularnie, to na szczęście nie doszło do żadnej niebezpiecznej sytuacji.

- Nie mieliśmy żadnych sygnałów od turystów czy lokalnej społeczności, by zdarzały się groźne spotkania. Niedźwiedź jest oczywiście zwierzęciem z natury niebezpiecznym, chociażby z uwagi na swoją tężyznę fizyczną. Może ważyć grubo ponad 150 kg, a jak stanie na łapach to jego gabaryty dochodzą nawet do dwóch metrów. Obawy wśród wędrujących są zatem w pewnym sensie uzasadnione, ale na szczęście w naszych rejonach do niebezpiecznych zachowań niedźwiedzi wobec ludzi nie dochodziło. Apeluję więc o zachowanie spokoju a w przypadku spotkania niedźwiedzia na szlaku o spokojne oddalenie się i powstrzymanie się od robienia zdjęć, które mogą u tego zwierzęcia powodować niepokój i prowokować go do niebezpiecznych zachowań wobec człowieka – dodaje nadleśniczy Bartłomiej Sołtys. ([email protected], fot.: Zdjęcie ilustracyjne/ Pixabay, wideo: Film poglądowy/ Pixabay)Dziękujemy za przesłanie błędu