Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 30 czerwca. Imieniny: Arnolda, Emiliany, Lucyny
Nie tylko pomoc uchodźcom. Rumunia coraz mocniej wspiera Ukrainę
Rumunia udzieliła wsparcia setkom tysięcy osób uciekającym z ogarniętej wojną Ukrainy. Podobnie jak w Polsce, uchodźcy często trafiają tam pod opiekę zwykłych ludzi, goszczących ich we własnych domach. Jednocześnie, niewiele uwagi poświęcano wsparciu militarnemu płynącego od Rumunów. Zwracano przy tym uwagę na fakt, że kraj ten nie dysponuje dużą ilością sprzętu, którym mógłby się podzielić. Okazuje się jednak, że jest inaczej. Obecnie dyskutowane jest przekazanie całej eskadry myśliwców, choć nie są to – delikatnie mówiąc - najnowsze konstrukcje. Chodzi bowiem głównie o wysłużone MiG-i 21.
30/06/2022
Drony na współczesnym polu walki
Bezzałogowe statki powietrzne „BSP” zwane dronami zyskują w ostatnich latach dużą popularność a konflikt w Górskim Karabachu oraz w Ukrainie ugruntowały ich pozycje jako pełnoprawny i skuteczny sprzęt bojowy. Drony kamikadze są o wiele bardziej skuteczne w porównaniu z pociskami rakietowymi. Te ostanie potrzebują współrzędnych celu zaś drony bojowe są w stanie śledzić cel oraz mogą być zaprogramowane w tak aby zniszczyć kolumnę bądź konkretny czołg. Duży nacisk kładzie się na samodzielność operacyjna BSP. Prace nad zaimplementowaniem sztucznej inteligencji do tego typu konstrukcji nabrały tempa i wydaje się że to będzie przełom dla przyszłych zastosowań bojowych.
30/06/2022
Kolorowa flaga niczym płachta na byka
W ostatnich dniach wiele kontrowersji w Hiszpanii wzbudza tęczowa flaga, symbol społeczności LGBTQ+. Jest to związane z nadchodzącymi obchodami miesiąca Pride (Dumy LGBT), czyli czerwcem oraz organizowanymi w tym okresie paradami równości. Trwa dyskusja na temat słuszności wieszania flagi na budynkach publicznych, takich jak urzędy czy siedziby władz. Mimo tego iż Hiszpania wydawać by się mogła jako państwo bardzo postępowe, dbające o równouprawnienie wszystkich grup społecznych, okazuje się, że samo wywieszenie flagi, a tym samym zamanifestowanie poparcia dla osób LGBT jest kwestia problematyczną.
30/06/2022
table-wiadomosci

Miesięcznik "Sądeczanin" Numer z lipca 2022