Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 5 grudnia. Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny
14/10/2021 - 19:50

Afganki, Jeanine Áñez i Alieksiej Nawalny finalistami Nagrody im. Sacharowa

Tegoroczni finaliści Nagrody Parlamentu Europejskiego im. Sacharowa za wolność myśli, którzy zostali wybrani na wspólnym posiedzeniu parlamentarnych komisji Spraw Zagranicznych i Rozwoju, to: Afgańskie kobiety, reprezentowane przez 11 obrończyń praw człowieka, Jeanine Áñez, boliwijska polityk i symbol represji wobec dysydentów i Aleksiej Nawalny, rosyjski aktywista i więzień polityczny.

Afgańskie kobiety

Pod rządami poprzedniego reżimu talibów kobiety były skazane na przymusowe małżeństwa, wysoką śmiertelność przy porodzie, niski poziom umiejętności czytania i pisania, przymusowe testy na dziewictwo i nie mogły podróżować bez mężczyzny. Po niedawnym powrocie talibów do władzy kobiety zostały ponownie wykluczone z rządu i edukacji, a ich prawa i wolności są zagrożone. Kobiety nominowane za odważną walkę o równość i prawa człowieka to:

Shaharzad Akbar - przewodnicząca Afgańskiej Niezależnej Komisji Praw Człowieka (AIHRC);
Mary Akrami - szefowa Sieci Kobiet Afgańskich;
Zarifa Ghafari - burmistrzyni miasta Majdan Shar od 2018 r.;
Palwasha Hassan - aktywistka i dyrektorka Centrum Edukacji Afgańskich Kobiet (AWEC);
Freshta Karim - założycielka mobilnej biblioteki i orędowniczka edukacji i nauki;
Sahraa Karimi - pierwsza kobieta prezes państwowej afgańskiej wytwórni filmowej;
Metra Mehran - orędowniczka wzmacniania pozycji kobiet i edukacji oraz współzałożycielka Ruchu Feminine Perspectives;
Horia Mosadiq - działaczka na rzecz praw człowieka i praw kobiet;
Sima Samar - obrończyni praw człowieka, była minister ds. kobiet i była przewodnicząca Afgańskiej Niezależnej Komisji Praw Człowieka;
Habiba Sarabi - członkini zespołu negocjacyjnego Islamskiej Republiki Afganistanu;
Anisa Shaheed - reporterka polityczna.

Jeanine Áñez

Boliwijska polityk i symbol represji wobec dysydentów oraz braku sprawiedliwego procesu i rządów prawa w Ameryce Łacińskiej. Została tymczasową prezydent w listopadzie 2019 r., po domniemanym oszustwie wyborczym dokonanym przez urzędującego prezydenta Evo Moralesa. W listopadzie 2020 r., po wolnych i uczciwych wyborach, nastąpiło pokojowe przekazanie władzy. Jednak 13 marca 2021 r. została aresztowana pod zarzutem „terroryzmu, działalności wywrotowej i spiskowania”. Oskarżona o planowanie zamachu stanu przeciwko Moralesowi, od tego czasu przebywa w więzieniu.

Aleksiej Nawalny

Aleksiej Nawalny to rosyjski polityk opozycyjny, działacz antykorupcyjny i główny przeciwnik polityczny prezydenta Putina. Znany za pośrednictwem swojego bloga LiveJournal, YouTube i Twittera, gdzie ma miliony obserwujących, osiągnął międzynarodowy rozgłos organizując demonstracje, ubiegając się o urząd prezydenta i opowiadając się za reformami przeciwko korupcji w Rosji, prezydenta Władimira Putina i jego rządu. W sierpniu 2020 r. został otruty podczas podróży na Syberię. Po miesiącach rekonwalescencji w Berlinie wrócił do Moskwy w styczniu 2021 r. i został aresztowany. W lutym skazano go na 2,5 roku więzienia i osadzono w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. W kwietniu rozpoczął 23-dniowy strajk głodowy w proteście przeciwko brakowi opieki medycznej. W czerwcu 2021 r. rosyjski sąd zdelegalizował biura regionalne Nawalnego i jego Fundację Walki z Korupcją. Fot.Multimedia Centre/Europeian ParliamentDziękujemy za przesłanie błędu