Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
29/11/2021 - 14:35

Barbara Stożek, kobieta-orkiestra, co tworzy piękne zabawki z siana

Pani Basia jest kobietą pełną uśmiechu i energii, zawsze chętną do pomocy innym. Swoją oryginalną pasją zachwyca mieszkańców regionu już od blisko dwóch dekad. Kiedy trzeba, zakłada też strażacki mundur, aby służyć ludziom. W regionalnym stroju czuje się równie swobodnie. Mieszkanka Krzyżówki była bohaterką reportażu w telewizji śniadaniowej.

Zabawki ze słomy i siana wykonywane przez Barbarę Stożek cieszą oko nie tylko dzieciaków, ale i dorosłych, którzy z sentymentem mogą wspominać czasy, gdy mniej znaczyło więcej. – Zaczęłyśmy (z koleżanką) od takich myszek malutkich i później się pomysły rodziły, było ich coraz więcej. Doszły do tego zajączki, skrzaciki, słoniki, kotki i wiele innych zwierzątek – tak o początkach swojej oryginalnej pasji opowiada pani Barbara.

Siano, nici, klej na gorąco i dodatkowe elementy, z których można zrobić oczy czy czapeczki dla zwierzaków – tyle wystarczy, aby spod sprawnych rąk wyszły prawdziwe cudeńka. - Przez te siedemnaście lat na pewno ponad tysiąc figurek powstało – dodaje pani Barbara. Słomiane zabawki są świetną ozdobą dla domu, nie tylko przy okazji grudniowych świąt.

Mieszkanka Krzyżówki (gmina Łabowa) to prawdziwa kobieta-orkiestra. 37-latka działa w Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Wsi, Kole Gospodyń Wiejskich w Krzyżówce oraz w Związku Podhalan w Łącku. Pani Basia jest też członkinią SKT Sądeczanin, a w 2018 roku była nominowaną w plebiscycie o nagrodę Towarzystwa.

Aktywna działaczka z naszego regionu była bohaterką wideo-reportażu telewizji śniadaniowej w TVP 2. Materiał o jej pasjach został wyemitowany w programie „Pytanie na Śniadanie” w poniedziałek, 29 listopada, po godzinie 9:00. Na stronie programu można obejrzeć kilkuminutowy reportaż. (s.siwulska@sadeczanin.info, fot. archiwum Barbary Stożek)Dziękujemy za przesłanie błędu