Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 10 lipca. Imieniny: Filipa, Sylwany, Witalisa
05/10/2019 - 22:25

Berest: kabaret i ziemniaczane menu. Smacznie i wesoło na „Święcie ziemniaka”

Można ugotować z nich zupę, ulepić pierogi, usmażyć placki i zrobić frytki. Ziemniaki, najpopularniejsze w Polsce warzywo, doczekały się własnego święta. W Bereście, gdzie świętowano (z przymrużeniem oka), było nie tylko smacznie, ale i wesoło….

Każdego dnia ziemniak jest obecny na obiadowych talerzach. To popularne warzywo, oprócz walorów smakowych posiada cenne składniki odżywcze, takie jak witaminy i minerały.

Ziemniak doczekał się w Bereście własnego święta. Jako degustacja dla gości z Gorlic, Krakowa, Nowego Sącza, Krynicy, warzywo pojawiło się na stołach pod różnymi postaciami. Jako zupa ziemniaczana, placki, pierogi i frytki.

Gościem specjalnym spotkania z ziemniakiem w roli głównej był kabaret "Gwiazdeczki" z Nowego Sącza, działający przy sądeckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Jego założycielem i reżyserem jest Jerzy Franciszek Michalak.

W Bereście artyści wystąpili z programem „Gdzie ci mężczyźni", którego żarty rozśmieszyły do łez zgromadzoną publiczność.

Ziemniak wywodzi się z Ameryki Południowej, gdzie zaczęto ją uprawiać wiele tysięcy lat temu. Do Europy przywędrował pod koniec XVI wieku, aby w ciągu kolejnych stuleci stać się jednym z podstawowych składników jadłospisu.

Wykopki, czyli zbiór ziemniaków z pola tradycyjnie staje się pretekstem do świętowania. W zależności od odmiany, przeprowadzane są od połowy sierpnia do końca września.

W niektórych, cieplejszych regionach naszego kraju, gdzie do późnej jesieni nie ma obaw o wystąpienie przymrozków, wykopki są prowadzone nawet do 10 października. 

Warzywo nie jest skomplikowane w uprawie, więc można je sadzić na własne potrzeby na działce, w przydomowym ogródku, a nawet na balkonie.

Na "Święto ziemianka" zaprosili: Stowarzyszenie Mojej Miłośników Małej Ojczyzny Berest oraz Grupa Inicjatywna Rady Seniorów w Krynicy.

(MK) fot. aut. Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)