Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 16 czerwca. Imieniny: Aliny, Anety, Benona
15/11/2022 - 18:30

Bogusza: miejsce pełne łemkowskich ech. Obraz dnia, 15 listopada 2022 roku

Byliśmy dziś w Boguszy w gminie Kamionka Wielka na placu budowy nowej podstawówki, ale urok tej okolicy jest tak niesamowity, że postanowiliśmy wrażeniami podzielić się z Wami. Bogusza to miejsce pełne wspomnień…

Gdy mówimy o Łemkach, którzy zamieszkiwali nasze okolice, obecny teren powiatu nowosądeckiego, to zazwyczaj w pierwszej kolejności myślimy o Krynicy-Zdroju. Ale są też inne miejsca, w których słychać echa łemkowskiej bytności, również te najgorsze, związane z Akcją „Wisła”.

Tak jest właśnie w Boguszy. Część z Was na pewno tu była po to, by zobaczyć cerkiew św. Dymitra w Boguszy, wybudowaną w 1856 r., a która jest jednym z elementów Szlaku architektury drewnianej naszym województwie. To cudowna świątynia, która stoi na miejscu poprzedniej. To cerkiew łemkowska.

Bogusza: miejsce pełne łemkowskich ech. Obraz dnia, 15 listopada 2022 roku

Zobacz też: Za 6,5 miliona robią dworzec piękny, że hej! Zaglądamy na plac budowy [ZDJĘCIA]

Ale niedaleko, jest też cmentarz, na którym widać dziś zaledwie kilka grobów. Jeden, którego widok najbardziej nas ujął, to grób maleńkiego dziecka. Na jednym jest tabliczka świadcząca, że osoba tu pochowana zmarła w 1887 roku. Prawdę powiedziawszy chwilami nie byliśmy pewni, czy chodzimy jeszcze po trawniku, czy może już po zarośniętych pozostałościach mogił.

Bogusza: miejsce pełne łemkowskich ech. Obraz dnia, 15 listopada 2022 roku

Na jednym grobie widać świeże kwiaty. Czyli jest jeszcze ktoś bliski, kto może wspomnieć pochowaną tu osobę, zapalić znicz w intencji jej duszy. Jest też krzyż marmurowy z informacją, że tu byli chowani łemkowscy mieszkańcy Boguszy do czasu przymusowego wysiedlenia, czyli do roku 1947. Krzyż ufundowali ich potomkowie…

Dziś to miejsce skąpane w słońcu było wyjątkowo ciche, ale pomyślmy czasem, że tu kiedyś brzmiał głośno łemkowski język… ([email protected] Fot.: ES)

Bogusza: miejsce pełne łemkowskich ech. Obraz dnia, 15 listopada 2022 roku
Byliśmy dziś w Boguszy w gminie Kamionka Wielka na placu budowy nowej podstawówki, ale urok tej okolicy jest tak niesamowity, że postanowiliśmy wrażeniami podzielić się z Wami. Bogusza to miejsce pełne wspomnień… (Fot.: ES)


Dziękujemy za przesłanie błędu