Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 24 maja. Imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny
22/05/2023 - 20:20

Chat GPT robi za przewodnika po Nowym Sączu. Jak mu poszło?

Czy Chat GPT mógłby być dobrym przewodnikiem po Nowym Sączu? Czy turyści byliby zadowoleni ze wskazówek sztucznej inteligencji? Sprawdziliśmy to.

Czym jest Chat GPT? Specjaliści definiują go jako „platformę sztucznej inteligencji zaprojektowanej, aby umożliwić naturalne rozmowy z maszynami”. Chatbot został opracowany przez OpenAI. Narzędzie pozwala wygenerować odpowiedzi na dane wprowadzane przez użytkownika.

Sztuczna inteligencja potrafi prowadzić konwersację także w języku polskim. Bez problemu potrafi rozszyfrować, o co chce zapytać użytkownik. Aby stworzyć odpowiedź, Chat GPT przeszukuje zasoby Internetu. Użytkownicy na całym świecie zachwycili się tym narzędziem.

Postanowiliśmy więc sprawdzić, co Chat GPT wie o Nowym Sączu i czy mógłby wcielić się w rolę przewodnika turystycznego po naszym mieście. Sztuczna inteligencja raczej bez problemu doprowadziłaby nas do Nowego Sącza.

- Nowy Sącz to miasto w południowej Polsce, leżące w województwie małopolskim, nad rzeką Dunajec – odpowiedział chatbot na pytanie „Gdzie leży Nowy Sącz?”. Sztuczna inteligencja potrafiła również wskazać kilka możliwości dojazdu do naszego miasta z Krakowa.

Pierwsza propozycja chatbota to podróż samochodem, przez autostradę A4 i drogę krajową numer 75, która powinna zająć około 1,5 godziny. Według sztucznej inteligencji jazda autobusem powinna zająć około 2 godzin. Chat GPT uważa, że w podobnym czasie dostaniemy się z Krakowa do Nowego Sącza pociągami regionalnymi.

Z czego słynie Nowy Sącz? Chat GPT wskazuje wiele walorów naszego miasta. Ale uwaga – czasem mija się z prawdą!

Chatbot nie wymienił popularnego Święta Dzieci Gór. „Ukradł” za to Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich Zakopanemu, a Gdyni – Festiwal Filmów Fabularnych.

Co warto zobaczyć w Nowym Sączu? Chat GPT wskazuje kilka propozycji. Na pierwszym miejscu stawia Stare Miasto. Twierdzi, że jest to „zabytkowa część miasta z pięknymi kamienicami, kościołami i klasztorami, które tworzą niepowtarzalny klimat”.

Chat GPT dodaje, że warto zobaczyć Zamek Królewski w Nowym Sączu. Sztuczna inteligencja nie wspomina jednak, że po zamku zostały ruiny i nie ma tam zbyt wiele do zwiedzania. Chatbot twierdzi, że w tym miejscu funkcjonuje muzeum, które można zwiedzać w wybrane dni tygodnia. Turyści mogliby być mocno zawiedzeni…

Bazylika świętej Małgorzaty to w języku chatbota „Katedra św. Małgorzaty”. Chat GPT poleca nam też Muzeum Okręgowego, które „gromadzi zbiory związane z historią Nowego Sącza i regionu”. Szkoda, że sztuczna inteligencja nie wspomina o wyjątkowym oddziale Muzeum Okręgowego, jakim jest Sądecki Skansen czy Miasteczko Galicyjskie.

Chatbot wymyślił sobie za to Muzeum Historyczno-Archeologiczne. Taka placówka znajduje się m.in. w Ostrowcu Świętokrzyskim. Sztuczna inteligencja zachęca nas do odwiedzenia „Parku Miejskiego” – rozumiemy, że chodzi o Planty…

- Park Miejski – piękny park z licznymi alejkami spacerowymi, fontannami i stawami. W parku można odpocząć i zrelaksować się po intensywnym zwiedzaniu miasta – zachwala chatbot. Turyści mogą czuć się rozczarowani liczbą fontann, a już zwłaszcza oszałamiającą liczbą stawów w centrum Nowego Sącza. Chatbot poleca też górskie wycieczki, ale nie w Beskid Sądecki, lecz w Pieniny...

Naszego „przewodnika” zapytaliśmy również na co trzeba uważać w Nowym Sączu? Oto jego odpowiedź:

Ostatecznie Chat GPT udowodnił, że nie byłby dobrym przewodnikiem turystycznym, kiedy zapytaliśmy go o to, kiedy został założony Nowy Sącz:

- Nowy Sącz został założony w 1292 roku przez króla Polski Przemysła II, który nadał mu prawa miejskie na prawie magdeburskim. Wcześniej w tym miejscu istniała osada targowa, ale nadanie praw miejskich zaczęło rozwijać miasto jako ośrodek handlowy i kulturalny… – odpowiedział chatbot.

Choć data założenia miasta rzeczywiście się zgadza – 8 listopada 1292 roku – sztuczna inteligencja podała złe imię króla. Przywilej wydał Wacław II Czeski, ówczesny książę krakowski i sandomierski, który niedługo później został królem Polski.

Chat GPT nie byłby więc dobrym źródłem ciekawostek historycznych o naszym mieście. Trzeba też uważać na miejsca, które poleca do zobaczenia, bo można się bardzo rozczarować… ([email protected], fot. JM, screen OpenAI)Dziękujemy za przesłanie błędu